Badanie USG (ultrasonografia)

Spis treści

Ultrasonografia wykorzystuje ultradźwięki do obrazowania tkanek i narządów wewnętrznych.

Jest nieinwazyjną, bezpieczną dla człowieka metodą diagnozowania wielu chorób. Badanie wykonuje się przy pomocy głowicy przykładanej bezpośrednio do powierzchni ciała, w niektórych przypadkach np. badań układu płciowego oraz moczowego, wprowadzanej naturalnymi otworami ciała.

W badaniach USG wykorzystuje się obrazowanie dwuwymiarowe 2D, ostatnio coraz częściej obrazowanie przestrzenne, trójwymiarowe – 3D.

USG bioder dzieci

Ocenia budowę stawu biodrowego. Badanie wykonuje się u noworodków i niemowląt, by wcześnie wykryć wrodzoną dysplazję, zwichnięcia bioder lub inne wady niewidoczne na zewnątrz.

USG ciąży

Pozwala wcześnie rozpoznać ciążę, kontrolować rozwój płodu i wykrywać nieprawidłowości w jego budowie. Badanie wykonuje się kilka, najczęściej 3 – 4 razy w czasie trwania ciąży. Nowoczesne aparaty wykorzystujące obrazowanie trójwymiarowe 3D/4D umożliwiają oglądanie dziecka w okresie życia płodowego: śledzenie jego ruchów, mimiki twarzy, poruszania kończynami.

USG dopplerowskie

Bada ocenę przepływu krwi w dużych tętnicach i żyłach. Umożliwia wykrycie chorych miejsc w ścianach tętnic i żył. Badanie pomaga w diagnostyce chorób żył – wykrywa niedomykalność aparatu zastawkowego, która jest przyczyną żylaków; w diagnostyce miażdżycy – wskazuje miejsca, w których doszło do zmian miażdżycowych; w diagnostyce unaczynienia wątroby, śledziony, trzustki w celu z różnicowania zmian zapalnych, guzów nowotworowych.

USG jamy brzusznej

Jest wykorzystywane do oceny narządów jamy brzusznej: trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, śledziony, nerek i innych. Badanie wykonuje się do lepszego zdiagnozowania bólów brzucha, wyczuwalnych guzów w jamie brzusznej, powiększonego obwodu brzucha, utrudnień w oddawaniu moczu i stolca.

USG narządu rodnego

Umożliwia wykrycie nieprawidłowości w budowie narządu rodnego oraz ocenę mięśnia macicy, śluzówki macicy, wykrycie mięśniaków i określenie ich lokalizacji oraz wielkości. USG narządu rodnego obejmuje badanie jajników i pozwala na wykrycie np. guzów jajnika.

USG piersi

Bada budowę piersi, umożliwia wykrycie zmian chorobowych, pomaga odróżnić guzy nowotworowe od torbieli.

USG prostaty

Wykonywane przezodbytniczo umożliwia dokładną diagnostykę tego narządu: określenie jego wielkości , rozpoznanie guzów, różnicowanie charakteru rozrostu stercza, czy jest złośliwy czy łagodny.

USG przezciemiączkowe u dzieci

Wykonuje się je u noworodków urodzonych przed ukończeniem 37 tygodnia trwania ciąży, z niską urodzeniową masą ciała, dzieci z wadami wrodzonymi dotyczącymi mózgu i układu nerwowego, po urazie głowy. Pozwala ocenić budowę mózgu.

USG tarczycy

Pozwala określić wielkość tarczycy, jej strukturę, wykryć zmiany miąższowe w przebiegu stanów zapalnych tarczycy, pomaga w różnicowaniu nadczynności i niedoczynności.

redakcja

redakcja