Ból brzucha u dziecka – co go powoduje i jak sobie z nim radzić?

Spis treści

Przyczyn bólu brzucha u dziecka może być wiele. Najczęściej są to złe nawyki żywieniowe lub zwyczajne przejedzenie. Jeżeli jednak zauważymy, że nasze dziecko często skarży się na ból w obrębie jamy brzusznej, trzeba reagować. Nawet zwykła niestrawność może bowiem być objawem poważniejszych schorzeń. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha u dziecka i jak sobie z nim radzić?

Przyczyny bólu brzucha u dzieci

Bóle brzucha u dziecka możemy podzielić na przewlekłe, ostre i organiczne oraz na czynnościowe i psychogenne. Zdarza się ból o charakterze stałym lub nawracającym. Każdy przypadek bólu brzucha u dziecka, którego przyczyny nie znamy, a jest na tyle silny, że dziecko nie może normalnie funkcjonować lub też gdy zdarza się regularnie – należy skonsultować z lekarzem.

Ostry ból brzucha u dziecka najczęściej związany jest z infekcją wirusową. Jeżeli dochodzą takie objawy jak biegunka czy wymioty, wiele wskazuje na to, iż mamy do czynienia z tzw. grypą żołądkową, nazywaną powszechnie jelitówką. Oczywiście i przy ostrym bólu brzucha przyczyn może być więcej, np. swoiste zapalenie jelit, a nawet poważniejsze, takie jak zapalenie wyrostka robaczkowego, które wymaga interwencji chirurgicznej. Nigdy więc nie wolno lekceważyć takich symptomów, gdyż czasem to właśnie szybka reakcja jest kluczowa do skutecznego wyleczenia schorzenia.

Ból brzucha u dziecka czynnościowy związany jest najczęściej z zaburzeniami ze strony układu pokarmowego, a głównie z nieprawidłową motoryką jelit. Przyczynami takich problemów są m.in.:

  • zespół jelita drażliwego,
  • dyspepsja czynnościowa,
  • kolka niemowlęca,
  • alergie pokarmowe.

Tego typu schorzenia leczy się najczęściej objawowo poprzez odpowiednią dietę oraz specjalne preparaty, np. probiotyki oraz suplementy ziołowe. Na częstotliwość występowania bólu brzucha czynnościowego wpływa styl życia, czyli np. niewłaściwe nawyki żywieniowe lub stres.

Bóle brzucha u dziecka mogą mieć też podłoże psychogenne. Pojawiają się one najczęściej w stresujących sytuacjach. Zdarza się, że dziecko często skarży się na bóle brzucha przed pójściem do szkoły. Może to oznaczać, iż wiąże się to u niego z dużym stresem. Niestety tego typu dolegliwości często są bagatelizowane lub uznawane za wymysły dziecka. Tymczasem nie powinno się ich ignorować, gdyż ciągłe przebywanie w dużym stresie może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i kondycję malucha.

Jak radzić sobie z bólem brzucha u dziecka?

Ostry ból brzucha najlepiej skonsultować z lekarzem, który doradzi odpowiednią terapię. Bóle czynnościowe, wynikające z różnych schorzeń związanych z układem pokarmowym, również powinny być leczone pod nadzorem specjalisty, choć zwykle jest to jedynie leczenie objawowe, polegające na unikaniu pewnych grup produktów oraz stosowaniu odpowiedniej suplementacji. Leczenie bólu brzucha psychogennego może być problematyczne, jednak bardzo ważna jest w tym przypadku diagnostyka, dlatego jeżeli wystąpią objawy wskazujące na psychiczne podłoże bólu, warto skontaktować się z psychologiem dziecięcym.

Lek. Zuzanna Pelc

Lek. Zuzanna Pelc

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie