Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

AMD, czyli związane z wiekiem zwyrodnienie znajdującej się w centrum siatkówki plamki żółtej – miejsca o największej rozdzielczości widzenia – jest chorobą przewlekłą. Choroba objawia się uciążliwym pogorszeniem widzenia. Na tyle poważnym, że pacjenci trafiają do lekarzy. AMD jest dużym problemem w krajach rozwiniętych. Liczba chorych wzrasta wraz ze starzeniem się społeczeństwa. Choroba ujawnia się najczęściej u osób po 50 roku życia. A u ludzi po 65 roku życia jest najczęstszą przyczyną ciężkiej utraty widzenia, wręcz ślepoty. Obecnie nie ma skutecznego lekarstwa na AMD, ale współczesna medycyna potrafi zahamować rozwój choroby.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Osoba z AMD zaczyna gorzej postrzegać szczegóły, małe przedmioty, odczuwa rozmazane widzenie w jednym lub obu oczach. Dostrzega mroczki w polu widzenia. Doświadcza pogorszenia widzenia, zwłaszcza ostrości wzroku do dali i bliży, ubytków w polu widzenia i problemów z postrzeganiem linii prostych, barw, rozpoznawaniem twarzy. Objawy są dla chorego niezwykle uciążliwe, dlatego w poszukiwaniu pomocy trafia do lekarza.

Przyczyny AMD

AMD uchodzi za tajemniczą chorobę. Lekarzom do tej pory nie udało się dokładnie ustalić, dlaczego w miarę upływu lat dochodzi do zwyrodnienia znajdującej się na siatkówce oka plamki. Jedna z teorii zakłada, że choroba uwarunkowana jest genetycznie mutacją kodu i ryzyko zachorowania wzrasta wśród członków rodziny chorego na AMD. Inna podkreśla, że do zaburzeń dochodzi spontanicznie lub pod wpływem czynników zewnętrznych: wolnych rodników i promieniowania ultrafioletowego, które powodują uszkodzenie komórek siatkówki odpowiedzialnych za widzenie. Szkodliwe działanie tych czynników jest tym większe im niższy jest poziom barwnika plamki żółtej zawierającego luteinę i zeaksantynę.

Do czynników ryzyka związanych z AMD należy płeć. Kobiety są bardziej narażone na wystąpienie choroby niż mężczyźni. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia AMD występuje u palaczy oraz u ludzi zmagających się z zaburzeniami krążenia i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, a także osób otyłych i nie chroniących oczu przed promieniowaniem słonecznym.

Diagnostyka AMD

Chorobę można stwierdzić podczas badania okulistycznego, dlatego osoby po 50 – 55-tym roku życia powinny regularnie kontrolować oczy. Jedną z metod pozwalających stwierdzić chorobę jest test Amslera, który umożliwia określenie stanu plamki żółtej oraz jej okolicy. Do przeprowadzenia testu wykorzystuje się arkusz papieru w kształcie kwadratu o boku 10 cm z narysowanymi na czarnym lub białym tle siatką kwadratów o boku 5 mm. W samym centrum arkusza jest punkt, na który skierowana jest oś widzenia pacjenta. Test ten służy do wykrywania zniekształceń obrazu, mroczków. Dzięki temu można, określić lokalizację zmiany oraz jej rozległość.

Innym pomocnym w diagnozowaniu choroby badaniem jest badania dna oka oraz angiografia fluoresceinowa, czyli kontrastowe badanie naczyń krwionośnych dna oka. W celu wykonania tego badania pacjentowi podaje się dożylnie barwnik, a następnie przy użyciu specjalnego aparatu wykonuje się zdjęcia dna oka.

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

AMD nie jest chorobą jednorodną. Na postać suchą AMD, która jest częstsza, ale przebiega łagodnie nie ma skutecznego leczenia. Postać mokra AMD jest groźniejsza, aż u 90 proc. chorych doprowadza do ciężkiego uszkodzenia wzroku. Na szczęście rzadziej występuje i wcześnie wykryta może być leczona przy pomocy fotokoagulacji prowadzącej do uszczelnienia lub zamknięcia krwawiących naczyń. Fotokoagulacja nie jest w stanie przywrócić utraconego pola widzenia, może natomiast zapobiegać dalszej jego utracie. Skuteczniejszą i nową metodą leczenia są tzw. iniekcje doszklistkowe. Wstrzykiwana podczas zabiegi substancja pozwala opóźnić rozwój choroby.

Profilaktyka

Badania potwierdziły związek pomiędzy sposobem odżywiania a rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej. Dowiedziono, że osoby stosujące dietę bogatą w owoce i warzywa rzadziej zapadają na AMD. Chorobie można też zapobiegać uzupełniając niedobór cynku, luteiny – niezbędnych dla siatkówki składników odżywczych. Nie powinno się też zapominać o ochronie oczu za pomocą okularów, które zawierają filtry UV. Promieniowanie ultrafioletowe może powodować uszkodzenie komórek pigmentu w siatkówce.

Osoba cierpiąca na zwyrodnienie plamki żółtej powinna też zaprzestać palenia papierosów, ponieważ osłabia ono tkanki oraz zmniejsza wydajność układu naczyń krwionośnych siatkówki. Ważna jest również aktywność fizyczna wzmacniająca układ sercowo-naczyniowy.

Polecane artykuły