Wizyta u laryngologa – jak wygląda?

Spis treści

Laryngolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem uszu, nosa i gardła. Do pojawiania się chorób tych narządów przyczynia się hałas, palenie papierosów oraz ciągle rosnące zanieczyszczenie środowiska. Wiele osób boi się chodzić do lekarzy specjalistów, ale jeżeli chodzi o badanie laryngologiczne, to jest ono bezbolesne i wiele schorzeń można leczyć farmakologicznie. Jak wygląda wizyta u laryngologa?

Jak przygotować się do wizyty u laryngologa?

Laryngolog zajmuje się chorobami uszu, nosa i gardła[1], więc przed wizytą u specjalisty należy zadbać o higienę tych części ciała. Należy umyć zęby i w bezpieczny sposób (nie patyczkiem) usunąć woskowinę z uszu. Do tego należy zabrać ze sobą skierowanie do laryngologa, a także wszystkie aktualne wyniki badań oraz ewentualnie karty informacyjne z pobytu w szpitalu czy z odbytych konsultacji specjalistycznych.

Przebieg wizyty u laryngologa

W tym przypadku badanie będzie zależało od rodzaju problemu, z jakim zgłasza się pacjent. Jeśli są to dolegliwości ze strony uszu, to wtedy lekarz do badania może wykorzystać wziernik uszny, poprzez który obejrzy ucho środkowe oraz zbada, jaki jest stan błony bębenkowej. Natomiast za pomocą specjalnych testów przeprowadzi badanie dotyczące drożności trąbki słuchowej.

Z kolei badanie nosa jest określane jako rynoskopia i wykonuje się go za pomocą wziernika nosowego. Podczas wykonywania badania lekarz może ocenić, jaki jest stan przedniej części jamy nosowej oraz nosowej części gardła.

Natomiast osoby z problemami dotyczącymi gardła[2] będą poddane tradycyjnemu badaniu za pomocą szpatułki. Lekarz może także palpacyjnie sprawdzić stan poszczególnych części jamy ustnej. Poza tym laryngolog może zbadać krtań za pomocą lusterka krtaniowego. Niestety to badanie jest nieprzyjemne, gdyż może powodować odruch wymiotny, ale w takich przypadkach stosowany jest miejscowy środek znieczulający.

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi również wywiad z pacjentem na temat jego dolegliwości i trybu życia oraz o skłonnościach rodzinnych do występowania pewnych schorzeń.

Kiedy należy zgłosić się do laryngologa?

Do gabinetu laryngologicznego trzeba udać się, gdy objawy chorobowe uszu, nosa lub gardła będą się utrzymywały przez długi czas, a także często powtarzają się infekcje górnych dróg oddechowych. Laryngolog może również pomóc przy problemach z chrapaniem, które może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Do tego na wizytę do laryngologa należy zgłosić się, gdy dochodzi do pogarszania się słuchu.

Większość chorób laryngologicznych można leczyć farmakologicznie. Na przykład na choroby górnych dróg oddechowych, takich jak kaszel, może pomóc Flavamed, którego substancją czynną jest ambroksol. Powoduje ona rozrzedzenie gęstego śluzu, dzięki czemu łatwiejsze staje się jego odkrztuszanie. Z kolei na przesuszoną błonę śluzową w nosie lub gardle dobrze jest stosować produkty nawilżające, jak np. spray z wody morskiej.

Wiele osób nie chce chodzić na wizyty do specjalisty, ale należy mieć na uwadze, że w dzisiejszych czasach większość chorób można szybko oraz skutecznie wyleczyć. Aby jednak było to możliwe, należy szybko zgłosić się do lekarza, gdy zauważy się niepokojące objawy. Dzięki temu będzie można szybko postawić prawidłową diagnozę oraz rozpocząć odpowiednie leczenie.


[1] G. Mierzwa, A. Sinkiewicz, Laryngologiczne objawy choroby refluksowej przełyku [w:] „Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, r. 5, nr 2, 2016, s. 23-41.

[2] E. Waśniewska-Okupniak, Ból gardła [w:] „Lekarz POZ”, 5/2020, s. 12-19.

redakcja

redakcja