Skaleczenie nożem – jak postępować?

Spis treści

Skaleczenie nożem jest raną ciętą. Tego rodzaju uszkodzenie skóry najczęściej goi się samoistnie, ale proces ten trwa nawet do 8 tygodni. Wiele zależy od głębokości rany, ostrze noża może przyczynić się przecież do naprawdę rozległego skaleczenia. Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w takim przypadku? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dezynfekcja rany ciętej

Przed wykonaniem zabiegu oczyszczania rany i założenia opatrunku, czystą wodą dokładnie umyj, a następnie zdezynfekuj dłonie. Aby zapobiec zakażeniu skaleczenia, najlepiej załóż jednorazowe rękawiczki.

Na nożu, którego ostrze doprowadziło do powstania rany ciętej, zapewne bytował ogrom bakterii. Jest to nieuniknione, nawet jeśli nóż był czysty, to niezwykle trudno zachować jego sterylność. Co ciekawe, chociaż narzędzie było z całą pewnością zainfekowane, to jednak w przypadku rany ciętej niezwykle rzadko dochodzi do jej zakażenia. Wszystko dlatego, że taki uraz ciała wywołuje najczęściej silne krwawienie w wyniku przecięcia naczyń krwionośnych, a sama krew oczyszcza miejsce skaleczenia. Jest pierwszym i naturalnym środkiem odkażającym.

Chcąc mieć jednak pewność należytej dezynfekcji, zawsze warto wykorzystać dodatkowo środek odkażający. W aptece bez problemu udaje się znaleźć taki, który nie podrażnia skóry ani nie wywołuje pieczenia. Z reguły jest to preparat z rozpylaczem, a spray pozwala dokładnie nanieść środek antybakteryjny w najgłębsze zakamarki skaleczenia.

Opatrzenie skaleczenia nożem

W zależności od wielkości rany ciętej czy jej głębokości należy użyć plastra opatrunkowego albo sterylny opatrunek z gazy. Jeśli skaleczenie nożem nie przestaje krwawić, warto zastosować opatrunek uciskowy w celu zatamowania krwotoku i skonsultować się z lekarzem. Te najbardziej rozległe rany wymagają ingerencji chirurga oraz założenia szwów chirurgicznych.

Gojenie się rany ciętej

Proces gojenia się rany rozpoczyna się zaraz po powstaniu skaleczenia i trwa w zależności od głębokości uszkodzenia warstw skórnych oraz intensywności przecięcia naczyń krwionośnych. Należy podkreślić, że skaleczenie nożem wymaga specjalnej pielęgnacji, a gojenie uszkodzonej części ciała powinno podlegać szczegółowej obserwacji.

Rana cięta jest najczęściej bolesna, ale ból nie powinien być odczuwalny dłużej, niż 48 godzin. W tym czasie miejsce skaleczenia może być obrzęknięte, wyraźnie ciepłe i zaczerwienione. Niepokojącym sygnałem jest natomiast ciągłe krwawienie oraz ropny wysięk z rany, który może świadczyć o stanie zapalnym i zakażeniu bakteryjnym.

Rana cięta powinna zagoić się samoistnie poprzez naturalne procesy regeneracyjne. W jej przypadku można mówić o procesie tzw. rychłozrostu. Gojenie skaleczenia ostrym narzędziem, w tym nożem następuje, kiedy brzegi rany znajdują się blisko siebie i mogą się zrosnąć. Warto pamiętać, że głębsza rana cięta zazwyczaj pozostawia trwałą bliznę.

Czas gojenia się skaleczenia po nożu zależy również od zastosowanego opatrunku. Przede wszystkim ten powinien być regularnie zmieniany, a rana musi mieć dostęp do powietrza. Źle dobrany opatrunek może przyczynić się do wydłużenia procesu gojenia się rany.

redakcja

redakcja