Profilaktyka 40 Plus – idź na badania!

Spis treści

Statystyczny Polak niewłaściwie dba o własne zdrowie. Zapominamy przede wszystkim o badaniach profilaktycznych, dzięki którym różnego rodzaju schorzenia mogą być wykrywane we wczesnym stadium rozwoju, a pacjent może odzyskać pełne zdrowie poprzez zastosowanie nieinwazyjnego leczenia. Niestety, po wystąpieniu niepokojących objawów najczęściej leczymy się „na własną rękę”, a do gabinetów lekarskich pukamy, kiedy choroba rozwinęła się już do poziomu zaawansowanego. Liczne akcje i programy społeczne nakłaniają do regularnych badań. Niektóre z nich dotyczą pacjentów po 40 roku życia.

Badania diagnostyczne po 40 roku życia

Osoby, które ukończyły 40 lat, powinny wykonać profilaktyczne badania diagnostyczne. Większość z nich udaje się zrealizować w ramach NFZ, jak również w medycznych placówkach prywatnych bez oczekiwania w długich kolejkach. Przykładem może być DP Med, placówka, która posiada rozbudowaną diagnostykę laboratoryjną czy obrazową, dzięki czemu kompleksowa obsługa pozwoli na realizację niezbędnych badań w jednym miejscu i w krótkim czasie.

Na jakie konkretnie badania warto się zgłosić? Wiele zależy od płci pacjenta po 40 roku życia, jego stanu zdrowia, w tym przebytych chorób i przyjmowanych na stałe leków czy prowadzonego trybu życia. Najczęściej lekarz zaleca wykonanie morfologii krwi, badania na stężenie cholesterolu oraz stężenie glukozy we krwi. Podstawowym badaniem profilaktycznym są też próby wątrobowe, stężenie kreatyniny we krwi i ogólne badanie moczu. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim pacjent po 40 roku życia zostanie poddany badaniom, takim jak pomiar ciśnienia tętniczego, sprawdzenie masy ciała, wzrostu czy obwodu w pasie. Lekarz dokona obliczeń wskaźnika masy ciała oraz miarowości rytmu serca.

Wszystkie zalecane badania nie są inwazyjne, stanowią za to podstawę profilaktyki prozdrowotnych dla osób po „czterdziestce”. Są bezpieczne i bezbolesne, do ich wykonywania nie ma żadnych przeciwwskazań i można je realizować wielokrotnie bez żadnych skutków ubocznych.

Dlaczego warto się badać po 40 roku życia?

W ludzkim organizmie zachodzą nieuniknione procesy naturalnego starzenia. Oczywiście, proces ten postępuje w zależności od dbania o własne zdrowie, prowadzony tryb życia, realizowanie aktywności fizycznej, prowadzenie dobrej diety, ale również uwarunkowań genetycznych. Pacjent nie zawsze ma wpływ na występowanie rozmaitych schorzeń, a ryzyko ich pojawiania się znacznie wzrasta właśnie po 40 roku życia.

Co ważne, osoby po 40 roku życia są znacznie bardziej narażone na występowanie chorób nowotworowych oraz chorób serca. U takich pacjentów coraz częściej rozpoznaje się zmiany miażdżycowe czy podwyższone ciśnienie krwi. Im wcześniej zostaną wykryte, tym lepsze rokowania ma chory.

Osoby, które miały już 40 urodziny powinny zwrócić szczególną uwagę na codzienny tryb życia. Zła dieta, przewlekły stres i przemęczenie nie wpływa korzystnie, a zawsze należy uwzględnić, że ludzki organizm w wieku dojrzałym nie regeneruje się już tak szybko, jak u osób młodych.

redakcja

redakcja