Pedicure podologiczny – co to jest i dla kogo jest wskazany?

Spis treści

Pedicure podologiczny przeprowadzany jest nie tylko ze względów estetycznych. Zabieg polecany jest przede wszystkim osobom cierpiącym na problemy ze stopami, które są uwarunkowane genetycznie. Zmęczone i obolałe stopy, wrastające paznokcie i inne dolegliwości w obrębie tej części ciała mogą w dużym stopniu zmniejszyć komfort codziennego funkcjonowania. Stawiając na leczniczy pedicure, możemy pozbyć się problemu i przynieść naszym stopom ulgę. Co to jest pedicure leczniczy, dla kogo jest wskazany i jak wygląda zabieg?

Pedicure leczniczy – dla kogo jest wskazany i czym różni się od zwykłego pedicure?

Leczniczy pedicure wskazany jest przede wszystkim osobom, które mają genetyczne wady stóp lub są bardziej narażone na problemy, związane z powstawaniem patologii w obrębie skóry oraz paznokci. Zabieg zalecany jest w przypadku:

 • schorzeń metabolicznych i chorób naczyń – np. przy cukrzycy, miażdżycy, żylakach – są to choroby, mogące powodować zaburzenia troficzne tkanek w obrębie stóp,
 • wad stóp – płaskostopie, koślawe paluchy, stopa końsko-szpotawa – zmieniony kształt stóp, ich zaburzona biomechanika oraz nieprawidłowy chód z tym związany mogą prowadzić do przeciążeń i uszkodzeń skóry,
 • przeciążenia przewlekłe, wynikające z noszenia nieprawidłowego obuwia lub związane z trybem życia – pedicure leczniczy zaleca się często sportowcom, u których dochodzi do przeciążeń mechanicznych, jak również osobom  z nadwagą i otyłością, u których często występują zgrubiałe pięty i odciski ze względu na obciążenie. O zabiegu powinny pomyśleć także panie, chodzące na wysokich obcasach, a także pracownicy służb mundurowych i innych zawodów, wymagających wielogodzinnego przebywania w ciężkim obuwiu.

Pedicure podologiczny tym różni się od zwykłego kosmetycznego, że oprócz przywrócenia stopom pożądanego wyglądu, redukuje również zmiany, wpływające na komfort chodzenia. Zabieg wykonywany jest nie przez kosmetyczkę, a przez podologa, wykształconego w zakresie problematyki schorzeń stóp i poprzedzony jest odpowiednią diagnostyką. W tym przypadku działanie, oprócz zakresu estetycznego, obejmuje także między innymi:

 • terapię pękających pięt,
 • usuwanie odcisków i zgrubień,
 • zastosowanie profesjonalnych środków leczniczych.

Pedicure leczniczy ma za zadanie nie tylko przywrócić stopom ładny wygląd, ale też wspomóc leczenie zmian patologicznych.

Pedicure leczniczy – jak wygląda zabieg?

W pierwszym kroku podolog zbiera wywiad i przeprowadza odpowiednią diagnostykę problemu. Następnie przechodzi do zabiegu pedicure, który obejmuje:

 • prawidłowe obcięcie i oszlifowanie paznokci,
 • opracowanie wałów paznokciowych,
 • usunięcie odcisków, pęcherzy, zrogowaciałej skóry, modzeli,
 • wygładzenie powierzchni skóry,
 • zastosowanie środków nawilżających, odżywczych i leczniczych, wspomagających regenerację i leczenie patologii stóp.

W zależności od potrzeb specjalista może wprowadzić metody korekty wrastających paznokci lub odpowiednią terapię zmian skórnych i defektów stopy.

Czy zabieg jest bezbolesny?

Pedicure leczniczy to zabieg, który, wykonany profesjonalnie i z dokładnością, powinien być całkowicie bezbolesny. Podolog, dysponujący nowoczesnymi narzędziami ma możliwość usunięcia stwardniałej skóry oraz wszelkich zmian w sposób jak najłagodniejszy.

Gdzie wykonać zabieg?

Poszukując miejsca, w którym można wykonać pedicure leczniczy, na początek należy znaleźć dobrego specjalistę, aby upewnić się, że jest to osoba, która zna problem i będzie mogła sobie z nim poradzić. Warto zwrócić uwagę także na sprzęt, jakim dany podolog dysponuje. Im lepsze wyposażenie, tym przyjemniejszy będzie zabieg.

redakcja

redakcja

Bądź na bieżąco

Artykuły, które mogą Cię zainteresować