Migrena a ból głowy – poznaj najważniejsze różnice

Spis treści

Chociaż migrena to jeden z rodzajów bólu głowy, jej napady przebiegają czasem w nieoczywisty sposób. Właściwe rozpoznanie problemu jest bardzo ważne, ponieważ pozwala dobrać odpowiednie, skuteczne leczenie. Poznaj charakterystyczne objawy migreny i sprawdź, w jaki sposób możesz łagodzić jej ataki.

Migrena a inne rodzaje bólu głowy

Istnieją dwa główne typy bólów głowy – pierwotne i wtórne. Te pierwsze pojawiają się samoistnie, bez wyraźnej przyczyny. Z kolei bóle wtórne to konsekwencja działania innych czynników, np. infekcji, urazów czy chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze.

Migrena to jeden z rodzajów pierwotnego bólu głowy o charakterze przewlekłym. Szacuje się, że cierpi na nią co 8. człowiek na świecie, przy czym częściej są to kobiety. Migrena występuje w postaci napadów, które mają bardzo odmienny przebieg – nawet u tej samej osoby poszczególne ataki mogą się od siebie znacząco różnić. Dokładne przyczyny tej choroby nie są znane – podejrzewa się, że wynika ze stanu zapalnego w mózgu, który pobudza szlaki nerwowe przewodzące bodźce bólowe.

Oprócz migreny do pierwotnych bólów głowy zaliczane są jeszcze bóle:

  • napięciowe – wynikają z nadmiernego napięcia mięśni głowy i szyi. To najczęściej występujący rodzaj bólu głowy,
  • trójdzielno-autonomiczne – tak jak migrena mają charakter napadowy, jednak ich przebieg jest inny[1].

Jak rozpoznać migrenę?

Migrena to ból pulsujący, zlokalizowany zwykle po jednej stronie głowy, o nasileniu umiarkowanym lub dużym. Często towarzyszą mu dodatkowe objawy – nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapach oraz nudności. Ponadto u ok. 25% chorych migrena przebiega z aurą, czyli napad bólu poprzedzony jest innymi dolegliwościami, np. niedowładem kończyn, mrowieniem palców czy zaburzeniami widzenia.

Żeby zdiagnozować migrenę, musi wystąpić przynajmniej 5 charakterystycznych dla niej ataków bólu głowy:

  • trwających od 4. do 72. godzin,
  • o cechach bólu migrenowego, tzn. jednostronny, pulsujący, nasilający się przy rutynowej aktywności fizycznej,
  • ze wspomnianymi wcześniej objawami dodatkowymi.

Sposoby na złagodzenie ataku migreny

Leki stosowane w terapii migreny mają na celu złagodzenie jej ataków. Stosowane w tym celu preparaty to głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. deksketoprofen. Hamuje on produkcję prostaglandyn, czyli cząstek odpowiedzialnych m.in. za rozwój stanu zapalnego i bólu.

Tabletka przeciwbólowa z deksketoprofenem zadziała szybciej, jeśli przyjmiesz ją na pusty żołądek. Substancja ta wykazuje niewielkie ryzyko działań niepożądanych, więc nie podrażnia przewodu pokarmowego i można stosować ją na czczo. Dodatkowo deksketoprofen wpływa na przewodzenie bodźców bólowych, dzięki czemu zapobiega przekształceniu się bólu ostrego w postać przewlekłą[2].

Oprócz leków stosowanych doraźnie, w terapii migreny wykorzystuje się także preparaty dostępne wyłącznie na receptę, które mogą zapobiec wystąpieniu napadów i zmniejszyć ich nasilenie. Należą do nich m.in.:

  • tryptany,
  • leki przeciwpadaczkowe, np. topiramat, kwas walproinowy,
  • antydepresanty, np. amitryptylina,
  • ergotamina,
  • propranolol[3].

Niestety migrena to choroba o słabej rozpoznawalności – zaledwie co trzeci chory objęty jest stałą opieką lekarską. Odpowiednia terapia może znacznie złagodzić jej przebieg i zmniejszyć częstotliwość napadów. Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie migrenę, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem, który pomoże Ci znaleźć przyczynę Twoich dolegliwości.


[1]  Tuszyński P. K. (red.), Ból z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2019.

[2] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1): 61-67.

[3] Puk, R. (2024). Leczenie migreny w praktyce lekarza rodzinnego. Gabinet Prywatny, 294(2), 7-15.

redakcja

redakcja