Jak wygląda wizyta u flebologa? Jak się przygotować?

Spis treści

Flebolog to specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Do lekarza tej specjalizacji najczęściej trafiają osoby w zaawansowanych stanach chorobowych, u których dolegliwości są tak silne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Tymczasem im szybsza konsultacja ze specjalistą i podjęcie odpowiedniego leczenia, tym większa szansa na znaczną poprawę zdrowia. Zobaczmy, kiedy warto udać się do flebologa i jak przygotować się do wizyty.

Wskazania do wizyty u flebologa

Wśród symptomów stanowiących wskazanie do wizyty u flebologa wyróżniamy:

  • pajączki na nogach i żylaki,
  • uczucie ciężkości nóg,
  • obrzęki kończyn dolnych,
  • nawracający ból nóg,
  • nocne skurcze łydek,
  • zmiana koloru skóry, zasinienie podudzi, stóp,
  • świąd.

W przypadku, gdy ktoś z bliskiej rodziny cierpi na chorobę żylną, warto udać się do flebologa nawet gdy nie występują żadne objawy. Jest to ważne przede wszystkim dla kobiet planujących ciążę. Szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości zmniejszy ryzyko problemów związanych z żylakami, które mogą pojawić się w czasie ciąży[1].

Jak przygotować się do wizyty u flebologa?

Wizyta u flebologa nie wymaga specjalnego przygotowania. Lekarz będzie badał nogi pacjenta, a więc prawdopodobnie konieczne będzie zdjęcie niektórych części garderoby.

Na początku lekarz przeprowadzi wywiad lekarski, warto więc przygotować listę przyjmowanych leków. Specjalista może zapytać o przebyte choroby, urazy, obciążenia genetyczne oraz styl życia. Kolejnym krokiem będzie badanie fizykalne pacjenta. Zazwyczaj wystarczy dokładne obejrzenie nóg i sprawdzenie wrażliwości żył na ucisk, aby zdiagnozować chorobę. Dla pełnego rozpoznania wykonuje się badanie USG Doppler kończyn dolnych. Pozwoli to na dokładne określenie lokalizacji problemu i ułatwi dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Jak można wspomóc leczenie żylaków?

Wystąpienie objawów związanych z żylakami, takich jak obrzęk i ból nóg oraz nieestetyczne pajączki, powinno  skłonić nas do wizyty u flebologa. Terapię zaleconą przez specjalistę można łączyć z domowymi sposobami. Jednym z chętniej wybieranych produktów łagodzących dyskomfort kończyn dolnych jest żel z heparyną Lioton 1000. Głównym składnikiem aktywnym preparatu jest heparyna, znana ze swoich właściwości przeciwzakrzepowych. Heparyna zapobiega przejściu protrombiny w trombinę i blokuje jej działanie na fibrynogen, aktywując antytrombinę (czynnik związany z osoczem krwi). Dodatkowo żel Lioton wykazuje działanie chłodzące, które sprzyja zmniejszeniu stanów zapalnych oraz łagodzeniu obrzęków[2].

Oprócz tego warto zadbać o zdrowy tryb życia. Chcąc uniknąć rozwoju żylaków, należy postawić na profilaktykę, między innymi:

  • być aktywnym fizycznie,
  • zdrowo się odżywiać,
  • unikać długiego przebywania w jednej pozycji (zwłaszcza siedzącej, stojącej),
  • zrezygnować z obcisłych ubrań,
  • postawić na wygodne obuwie,
  • w przypadku nadwagi lub otyłości postarać się zrzucić zbędne kilogramy.

[1] D. Śliż, A. Mamcarz, Medycyna stylu życia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018, s. 21-41.

[2] R. Zubilewicz, A. Jaroszyński, Przewlekła choroba żylna, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2015, t. 9, nr 5, s. 400–404.

redakcja

redakcja

Bądź na bieżąco

Artykuły, które mogą Cię zainteresować