Jak opóźnić rozwój niewydolności żylnej kończyn dolnych?

Niewydolność żylna

Niewydolność żylna kończyn dolnych, której objawem są żylaki, jest szeroko rozpowszechniona i może dotyczyć zarówno młodych, jak i starszych osób. Wśród najbardziej charakterystycznych cech wymienia się: uczucie ciężkości kończyn dolnych, bolesne kurcze mięśni łydek, obecność na skórze teleangiektazji (tzw. pajączków), a w bardziej zaawansowanych przypadkach poszerzonych żył powierzchownych. Jeżeli obserwujesz u siebie któryś z tych objawów, warto wdrożyć działania, które opóźnią postęp choroby żylakowej.

Ćwiczenia fizyczne

Aktywność ruchowa to jeden z podstawowych sposobów radzenia sobie z niewydolnością żylną. W tym przypadku warto skupić się na ćwiczeniach rozciągających, przyspieszających pracę serca oraz poprawiających elastyczność i ruchomość stawów kończyn dolnych. Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu, gdzie z pomocą przychodzą liczne filmy instruktażowe, które znajdziemy w sieci. Doskonale sprawdzi się tutaj joga, zumba, jazda na rowerze, pływanie oraz spacery. Unikać należy ćwiczeń z podnoszeniem ciężarów, które niekorzystnie wpływają na naczynia żylne.

Odpoczynek z uniesionymi nogami

Najprostszą metodą, która usprawnia odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych, jest odpoczynek z uniesionymi nogami. Wbrew pozorom taka banalna czynność wykonywana codziennie może mieć wyraźny wpływ na zahamowanie postępu niewydolności żylnej. Wystarczy już pół godziny dziennie, aby zaobserwować ustąpienie uczucia ciężkości nóg, czy ich nadmiernej „pełności”.

Unikanie długiego stania i siedzenia

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na rozwój niewydolności żylnej, jest długotrwała praca siedząca lub stojąca. W obu przypadkach ma miejsce utrudniony odpływ krwi z naczyń żylnych kończyn dolnych, w obrębie których wytwarza się nadciśnienie żylne, wywołujące przebudowę ścian naczyń, które stają się wydłużone i poszerzone. Dlatego osoby, które wykonują pracę o takiej specyfice, powinny co jakiś czas robić sobie przerwy i wykonać kilka prostych ćwiczeń, poprawiających krążenie w kończynach. Oprócz tego można podczas pracy stymulować przepływ krwi w naczyniach żylnych przez np. naprzemienne kurczenie i rozluźnianie mięśni łydek lub zginanie i prostowanie w stawach skokowych.

Noszenie podkolanówek uciskowych

Osoby, u których występuje genetyczne obciążenie niewydolnością żylną, powinny ze szczególną uwagą i troską zadbać o swoje kończyny dolne. W tym celu warto zaopatrzyć się w podkolanówki uciskowe, które mają różne stopnie kompresji i powinny być dobrane indywidualnie do danej osoby. Ich działanie polega na terapeutycznym ucisku naczyń żylnych, dzięki czemu zmniejsza się ilość cofającej się krwi i poprawia krążenie w obrębie naczyń podudzi.

Farmakoterapia

Dobrym sposobem na leczenie wspomagające żylaków i łagodzenie objawów z nimi związanych są leki do stosowania zewnętrznego na skórę w formie żelu np. Lioton 1000. W swoim składzie zawiera on heparynę, która wykazuje potrójne działanie: przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe. Dzięki wodno-alkoholowej formule lek szybko się wchłania i przynosi przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji. Dodatkowo żel jest łatwy w aplikacji i nie pozostawia tłustych plam.

Polecane artykuły