Czy hormony mają wpływ na zdrowie prostaty?

Spis treści

O zmianach hormonalnych w okolicach 50. roku życia mówi się szczególnie w kontekście zdrowia kobiet. A przecież dotykają one również mężczyzn, którzy mogą w związku z tym cierpieć z powodu różnych problemów z prostatą.

Kiedy i dlaczego zaczynają się problemy z prostatą?

U większości mężczyzn problemy z prostatą zaczynają się ok. 40-50. roku życia. Ma to związek głównie z tym, że wówczas zaczyna stopniowo spadać poziom testosteronu w organizmie (podobnie dzieje się w tym czasie u kobiet w związku z menopauzą). U mężczyzn testosteron jest produkowany w jądrach. Czynnikiem decydującym o rozroście gruczołu krokowego jest zaburzenie delikatnego balansu pomiędzy poziomem estrogenu a testosteronu, gdy tego drugiego zaczyna ubywać. Jeszcze jednym powodem związanym z hormonami jest otyłość. Wówczas problemy z prostatą mogą dotykać nawet młodszych mężczyzn. Chodzi o to, że androgeny przemieniają się wówczas w estrogen, a to również zaburza równowagę hormonalną w organizmie.

Ponieważ zmiany związane z wiekiem są nieuchronne, przy łagodnych problemach z prostatą wielu mężczyzn sięga po naturalne preparaty, jak Prostamol Uno na bazie wyciągu z owoców palmy sabal.

Inne hormonalne przyczyny męskich problemów ze zdrowiem

Jeśli dolegliwości są poważniejsze, lekarze czasem zalecają terapię hormonami. Przyczyną problemów ze zdrowiem może być też za wysokie stężenie testosteronu w surowicy krwi mężczyzny. Steroidowe hormony płciowe odgrywają decydującą rolę w etiopatogenezie raka gruczołu krokowego, który jest istotnym problemem epidemiologicznym w Polsce – pisze w pracy „Znaczenie hormonów steroidowych w etiopatogenezie raka gruczołu krokowego” Marcin Matych. W takiej sytuacji leczenie polega na obniżeniu poziomu testosteronu we krwi.

Wysoki i niski poziom hormonów płciowych u mężczyzn

Testosteron jest najważniejszym dla męskiego zdrowia hormonem. Jego poziom bada się poprzez zwykłe badanie krwi. Wskazaniem są najczęściej objawy wskazujące na to, że poziom testosteronu jest zbyt niski lub za wysoki. W pierwszym przypadku dochodzi do:

  • obniżenia libido,
  • spadku masy mięśniowej,
  • zmniejszenia owłosienia,
  • apatii, a nawet depresji.

Jeśli poziom testosteronu jest wyższy niż wynosi norma, może pojawić się z kolei skłonność do agresji i mniejsza niż zwykle odporność organizmu.

Na poziom testosteronu można wpływać za pomocą wspomnianej już terapii lub w subtelniejszy sposób – za pomocą zmiany stylu życia. Przykładowo z badań opublikowanych w zeszłym roku w The Journal of Urology wynika, że dieta niskotłuszczowa sprzyja obniżeniu poziomu testosteronu, podczas gdy tłusta – wpływa dodatnio na jego ilość w organizmie.

Nie muszą być to przy tym niezdrowe tłuszcze, ale np. oleje roślinne, tłuste ryby czy pestki. Inne ciekawe zeszłoroczne wyniki płyną z Uniwersytetu w Miami. Według nich poziom testosteronu jest podobny u panów, którzy jedzą dużo mięsa i u tych, którzy są na diecie wegetariańskiej. To o tyle istotne, że dotychczas pokutował mit, że mężczyźni „potrzebują” dużo mięsa w diecie, bo to pozytywnie wpływa na produkcję testosteronu. Okazuje się, że tak nie jest.

redakcja

redakcja

Polecane