Co to są oparzenia i jak się z nimi obchodzić?

Spis treści

Każdy chociaż raz w pośpiechu chwycił za ciepły garnek czy czajnik, w efekcie czego musiał przez kilka dni borykać się z nieprzyjemnymi objawami, takimi jak pęcherze, zaczerwienienie, obrzęk, ból i pieczenie. Oparzenia – bo o nich mowa, mogą powstać również w wyniku intensywnej działalności słonecznej, ale niekiedy chemia domowa czy gospodarcza może być powodem oparzeń chemicznych. Czy istnieje uniwersalny środek na oparzenia? Co jest lepsze i bezpieczniejsze na oparzenia u dzieci, a co dla dorosłych? Obiecujemy, że nie sparzysz się, czytając ten artykuł!

Oparzenia – co to jest, rodzaje, objawy

Oparzenia to dolegliwość uszkodzonej skóry nie tylko warstwy zewnętrznej, ale również tkanek położonych głębiej (a nawet narządów). Do oparzenia może dojść w wyniku działalności wysokie temperatury (oparzenia od wrzątku, nagrzanego żelazka), promieniowania (np. słonecznego, rentgenowskiego, jądrowego), a także prądu elektrycznego. Zależnie od przyczyny oparzenia wymienia się m.in. oparzenia termiczne, chemiczne, słoneczne, jądrowe, fizyczne. Rodzaje są zatem dość szerokie – nie zawsze prosta maść na oparzenia jest odpowiednim lekarstwem. Stopień uszkodzenia tkanek zależy po części od czynnika go wywołującego, ale znaczący jest również czas ekspozycji. Osoby, które z pewnych względów odczuwają mniejsze czucie np. w rękach, niekiedy są bardziej narażone na oparzenia.

Inny podział oparzeń wspomina o 3 stopniach, gdzie wyróżnić można:

  • oparzenia I. stopnia – zespół objawów jest raczej łagodny i obejmuje pieczenie, zaczerwienienie i podwyższoną ciepłotę skóry,
  • oparzenia II. stopnia jest już poważniejszym oparzeniem, które obejmuje pęcherze i obrzęk,
  • oparzenia III. stopnia to najwyższy stopień, gdzie można obserwować zwęglenia tkanek, brak czucia, widoczne są głębsze warstwy tkanek (mięśnie, kości).

Maść na oparzenia – co może zawierać i jak działa?

Wśród składników produktów jak maść na oparzenia obecna jest alantoina o łagodzących właściwościach – pomaga zregenerować się skórze. Oprócz tego licznym i częstym gościem jest pantenol, który znacząco przyspiesza i łagodzi oparzoną skórę. Oprócz tego aloes i jego właściwości również pomogą na oparzenia. Podobnie jak żele z hialuronianem sodu, które zabezpieczą skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Maść na oparzenia będzie cechować się nieco tłustszym podłożem w porównaniu do kremu na oparzenia czy żelu.

Pierwsza pomoc na oparzenia!

Skóra oparzona (niezależnie od stopnia) ma podwyższoną ciepłotę, dlatego sprzymierzeńcem jest tutaj zimna woda, którą należy jak tylko najdłużej (do ustania bólu) można polewać oparzone miejsce – im bardziej schłodzimy skórę, tym mniej poważne powstaną konsekwencje w postaci pęcherzy. Do sprzymierzeńców zaliczyć można również lód (w końcu to też woda, ale w postaci ciała stałego), chociaż niektórzy mogą kręcić nosem, ze względu na ryzyko odmrożeń (ze skrajności w skrajność!). Istotne jest również założenie właściwego opatrunku. Do tego celu należy używać wyłącznie jałowych opatrunków! Oparzenia są łatwym łupem dla bakterii i innych patogenów, które w efekcie mogą spowodować ciężkie do wyleczenia miejscowe zakażenia. Dlatego miejsca oparzone bardzo często wymagają stosowania antybiotyków, skóra oparzona to otwarte wrota do infekcji!

Co dostaniemy w aptece? Kremy i leki na oparzenia

Na aptecznej półce znajdziemy maść na oparzenia, ale również nieco lżejsze formuły jak krem na oparzenia z alantoiną i pantenolem czy żel aloesowy (ewentualnie z nawilżającym hialuronianem). Większość osób ceni sobie panthenol w postaci pianki, która jest łatwa w użyciu, aplikacji (nie ma pocierania skóry podczas jego nakładania). Skóra oparzona cechuje wzmożona tkliwość – zwykłe muśnięcie może wywołać ból. Dlatego pianki, spraye, leki na oparzenia w postaci aerozolu to najbardziej pożądane środki.

redakcja

redakcja

Polecane