Zapalenie zatok – domowe sposoby leczenia

Spis treści

Zapalenie zatok zwykle jest konsekwencją niedoleczonego przeziębienia z katarem. Przeziębienie powoduje zablokowanie ujść zatok lub obrzęk błony śluzowej, które sprawiają, że w zatokach zalega śluz i zaczynają mnożyć się bakterie. Powoduje to szereg uciążliwych objawów, które we wczesnym stadium można leczyć domowymi sposobami.

Zapalenie zatok jest przyczyną bólu pod i nad oczami, bólu głowy przy kaszlu, pochylaniu się, towarzyszyć mu może uczucie zatkanego nosa. W wielu przypadkach ulgę w zniesieniu tych dolegliwości przynosi zastosowanie domowych metoda leczenia. Jakich?

Zbawienne inhalacje – solą, ziołami, olejkami eterycznymi

Inhalacje to nic innego jak wdychanie pary wodnej z dodatkiem soli kuchennej, aromatem ziół, olejków eterycznych. Są proste w wykonaniu, wystarczy miska z gorącą wodą, ręcznik i zioła, sól. Inhalacje pobudzają pracę rzęsek w przewodach nosowych, pomagają rozrzedzić wydzielinę, odblokowują zatkane zatoki, ułatwią oddychanie i zmniejszają ból.

Solne inhalacje wykonuje się wsypując do 2 litrów gorącej wody siedem łyżek soli kuchennej lub morskiej. Następnie należy pochylić się nad misą z parującą wodą, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać nosem opary.

Inhalacje ziołowe wykonuje się identycznie. Do gorącej wody wsypuje się saszetki ziół o działaniu rozkurczowym (rumianek, tymianek, mięta pieprzowa, szałwia) lub też eteryczne: eukaliptusowy, majerankowy, kamforowy, ziołowy, lawendowy lub olejek z mięty pieprzowej. By uzyskać poprawę i trwałą ulgę zabiegi inhalacyjne wykonywać codziennie przez 5 – 7 dni.

Okłady, które uśmierzą ból

Ciepłe okłady są pomocne zwłaszcza w uśmierzaniu dolegliwości bólowych u nasady nosa. Można je wykonać z gruboziarnistej soli kuchennej, specjalnej soli leczniczej jodowo-bromowej, grochu, ryżu. Uwalniające się pod wpływem ciepła substancje niwelują ból, pomagają w odblokowaniu zatok. Jak robi takie ciepłe kompresy?

Sól, groch lub ryż podgrzewa się na patelni lub w piekarniku, a następnie wsypuje do płóciennej saszetki lub zawija w płócienną ściereczkę i przykłada na kilka, 5-7 minut, do czoła lub po obu stronach nosa. Należy uważać, by nie przyłożyć do twarzy zbyt gorącego kompresu. Po terapii ciepłymi okładami lepiej nie wychodzić przez kilka godzin na chłodne powietrze.

Nawilżanie czyni cuda

Nawilżona śluzówka nosa stanowi barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego podczas kataru zaleca się picie nawet dużych ilości wody, a najlepiej naparów rozrzedzających wydzielinę czyli herbatek z lipy, malin. Istotne jest także nawilżanie powietrza w mieszkaniu poprzez zawieszanie na kaloryferach nawilżaczy lub po porostu mokrych ręczników.

Lekarstwa z kuchni i dieta

Wiele osób stosujących naturalne metody leczenia poleca również w przypadku zapalenia zatok skorzystanie z dobrodziejstw roślin powszechnie stosowanych w kuchni. Wdychanie oparów z rozkrojonej cebuli lub rozgniecionego czosnku udrażnia zatoki przyczyniając się do zmniejszenia objawów bólowych. Podobny efekt daje wąchanie rozgniecionego kminku czy chrzanu. Lekarstwem są także rozgrzewające i udrażniające górne drogi oddechowe herbaty z dodatkiem imbiru.

Przy bólu zatok warto tez zmienić dietę. Unikać zimnego i tłustego jedzenia, a częściej spożywać pokarmy bogate w witaminę A: marchew, pomidory, twaróg, mango, dynię, picie soków warzywnych z marchwi, buraków, szpinaku.

Ważne: gdy ból zatok utrzymuje się dłużej lub gdy towarzyszy mu gorączka albo ropna wydzielina koniecznie należy udać się do laryngologa. Niewyleczone zapalenie zatok grozi powstaniem ropnia. W diagnozie stanu zatok wykorzystuje się rentgen i tomografię komputerową.

Picture of Julia

Julia

Julia z pasją zgłębia zagadnienia związane ze zdrowiem człowieka, szczególnie interesując się tematyką chorób i zaburzeń zdrowotnych. W swojej pracy zawsze kieruje się dobrem czytelników, dbając o to, by dostarczane przez nią artykuły były zrozumiałe i interesujące.