Charakterystyka ostrego bólu zęba

Ostry ból zęba

Ból zęba to częsta, przykra i niebezpieczna dolegliwość. Najczęściej oznacza toczący się proces zapalny związany z rozwojem próchnicy. Nie należy bagatelizować tego problemu, ponieważ bakterie z jamy ustnej mogą dostać się do krwiobiegu, prowadząc do zakażenia innych organów. Co więcej, zaniedbana próchnica wiąże się często z koniecznością leczenia kanałowego lub nawet usunięcia całego zęba.

Ból zęba – przyczyny i objawy

Według danych statystycznych najczęściej, nawet w 70% przypadków, źródłem problemów są zęby trzonowe. Rzadziej ból wiąże się z zębami przedtrzonowymi lub kłami. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu zębowego i zębopochodnego wśród dorosłych są zaniedbania higieniczne w zakresie jamy ustnej.

Najczęstszymi przyczynami bólu zębów są:

 • próchnica,
 • zapalenie miazgi,
 • powikłania leczenia endodontycznego,
 • zapalenia przyzębia,
 • wyrzynanie się zębów,
 • ropnie,
 • stany zapalne kości.

Typowymi objawami związanymi z ostrym bólem zęba są:

 • tkliwość zęba,
 • przewrażliwienie,
 • szczękościsk,
 • ropny zbiornik w dziąśle,
 • zaczerwienie dziąsła,
 • nieprzyjemny zapach z ust.

Oznaki stanu zapalnego

Zaniedbane zapalenia szerzą się początkowo w obrębie głowy i szyi, powodując tym samym: ból głowy, ból zatok, ból ucha, powiększone węzły chłonne czy gorączkę. W konsekwencji może to stanowić zagrożenie zdrowia i życia, ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z drogami oddechowymi i ośrodkowym układem nerwowym.

Szerząca się infekcja sięga także układu krwionośnego, grożąc infekcyjnym zapaleniem wsierdzia, zapaleniem płuc, udarem mózgu, zaostrzeniem przewlekłych chorób płuc lub uszkodzeniem stawów.

Leczenie ostrego bólu zęba

Stomatolog stawia diagnozę oraz identyfikuje lokalizację procesu zapalnego na podstawie badania jamy ustnej. Często konieczne jest zdjęcie RTG celem potwierdzenia. Obecnie dobrze wyposażone gabinety mają swoje aparaty na miejscu i od ręki wykonują zdjęcie.

W każdym przypadku bólu zęba należy zgłosić się do stomatologa. Im wcześniej zadbamy o interwencję specjalisty, tym mniejsza będzie ingerencja. Czasem oprócz leczenia stomatologicznego konieczne jest dołączenie antybiotyku. W przypadku zbiornika z ropą można wykonać drenaż – umożliwienie wypływu treści ropnej.

Jeżeli do wizyty u stomatologa musimy zaczekać, możemy włączyć leczenie doraźne, które osłabi objawy (ból), lecz nie zlikwiduje przyczyny. Polecaną substancją w łagodzeniu bólu zęba jest deksketoprofen. Jest to lek z grupy NLZP – niesteroidowych leków przeciwzapalnych, o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Najczęściej zaleca się przyjmować 1 tabletkę zawierającą 25 mg deksketoprofenu co 8 godzin (do 3 tabletek dziennie). Deksketoprofen zaczyna działać szybko, maksymalne stężenie w osoczu osiąga po 30 minutach. Można go stosować w przypadku ostrego bólu na pusty żołądek. Jeśli chcemy uzyskać jeszcze szybszy efekt, warto sięgnąć po lek zawierający deksketoprofen w saszetce w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego.

Jak unikać bólu zęba?

Przede wszystkim poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej. Jest to jedyny i fundamentalny czynnik, który zabezpiecza nasze żeby przed próchnicą i stanem zapalnym.

Źródła:

 1. Jańczuk Z.: Stomatologia zachowawcza – zarys kliniczny. Podręcznik dla studentów stomatologii. Wyd. 3 rozszerzone, Wydaw. Lekarskie PZWL, Warszawa 2008
 2. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107907,budowa-zebow-i-przyzebia
 3. http://www.czytelniamedyczna.pl/5620,infekcje-zebopochodne-przeglad-pismiennictwa.html

Polecane artykuły