Ból w klatce piersiowej – co może oznaczać?

Nie każdy ból w klatce piersiowej oznacza kłopoty z sercem. Bólami w klatce piersiowej objawiają się również choroby innych narządów. Poznaj różne rodzaje bólu umiejscowione w klatce piersiowej i sprawdź, co mogą oznaczać.

Bardzo silny ból za mostkiem, który nie ma związku z wysiłkiem

Może być jednym z groźnych zwiastunów zawału serca. Bólowi zawałowemu zwykle towarzyszą zimne poty, duszność oraz uczucie lęku i niepokoju. Ów silny ból zawałowy czasem ma nietypowe umiejscowienie: między łopatkami, w brzuchu, ramieniu. W razie wystąpienia objawów należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Choremu można podać nitroglicerynę i aspirynę, która ma działanie przeciwzakrzepowe.

Gniotący, tępy ból za mostkiem, który pojawia się podczas wysiłku

Ten rodzaj bólu jest jednym z najczęstszych. Może oznaczać chorobę wieńcową serca. Chory często czuje, że ból promieniuje do barków, lewej ręki. Zwykle jego pojawianie się ma związek z wysiłkiem, silnym przeżyciem emocjonalnym, obfitym posiłkiem. Odpoczynek powoduje jego ustąpienie. Uśmierza go także przyjęcie nitrogliceryny pod język.

Przyczyną tego rodzaju bólu w przebiegu choroby wieńcowej jest niedokrwienie mięśnia sercowego, które występuje podczas zwiększonego obciążenia serca. Pojawienie się tego rodzaju bólów nie można bagatelizować, zwłaszcza jeśli jest się w wieku dojrzałym, cierpi na nadciśnienie, cukrzycę, pali się papierosy. Po wystąpieniu dolegliwości tego typu należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań diagnostycznych serca tj np. EKG, próba wysiłkowa.

Silny, kłujący, palący i rozpierający ból w klatce piersiowej

Tego typu ból, jeśli towarzyszą mu zdecydowane objawy pogorszenia stanu zdrowia, występuje przy tętniaku aorty. Umiejscawia się zwykle za mostkiem i promieniuje do karku, potem pleców, brzucha, a nawet kończyn. Może trwać krótko, ale też i kilka godzin a nawet dni. Stan zdrowia chorego pogarsza się i mogą wystąpić objawy niedokrwienia różnych narządów: zaburzenia widzenia, niedokrwienie narządów jamy brzusznej, kończyn. Chory powinien jak najszybciej trafić do szpitala.

W przypadku innej groźnej choroby naczyniowej, zatoru tętnicy płucnej silny ból pojawia się za mostkiem. Towarzyszą mu duszności, przyspieszenie oddechu, spadkiem ciśnienia krwi. Chory powinien jak najszybciej trafić do szpitala. Ryzyko zatoru tętnicy płucnej wzrasta u pacjentów z zaburzeniami hematologicznymi oraz unieruchomionych po operacjach np. stawu biodrowego lub kolanowego.

Silny ból wzmagający się podczas wdechu

Ten rodzaj bólu w klatce piersiowej może być wywołany przez zapalenie osierdzia. Jego odczuwanie uzależnione jest od pozycji ciała, słabnie gdy chory nachyla się do przodu. Zwykle towarzyszy mu gorączka, suchy kaszel, duszność. Chory powinien zgłosić się do lekarza w celu potwierdzenia zapalenie osierdzia za pomocą badań diagnostycznych tj. EKG, RTG klatki piersiowej, echa serca.

Tępy ból występujący podczas kaszlu wysoko za mostkiem

Tego typu ból towarzyszy zwykle zapaleniu oskrzeli. Jest on połączony z uporczywym kaszlem i odkrztuszaniem oraz innymi objawami infekcji dróg oddechowych – złym samopoczuciem, gorączką, bólami kostno-stawowymi.

Bóle kłujące nasilające się podczas wdechu lub kaszlu

Mogą występować przy zapaleniu opłucnej razem z gorączką, dusznością, kaszlem. Chory powinien zgłosić się do lekarza, który po zbadaniu rozpozna chorobę lub potwierdzi ją wykonaniem RTG klatki piersiowej.

Ostry ból w klatce piersiowej podczas oddychania połączony z silną dusznością

Może być wywołany przez odmę opłucnową, czyli przedostanie się powietrza do jamy opłucnowej. Choroba zwykle jest następstwem urazu klatki piersiowej lub przewlekłych infekcji układu oddechowego. Chory powinien zgłosić się do lekarza i wykonać RTG klatki piersiowej.

Piekący ból za mostkiem połączony ze zgagą

Ból tego typu jest objawem choroby refluksowej przełyku. Pojawia się po spożyciu posiłku, przy pochylaniu ciała do przodu, podczas leżenia. Mija po zażyciu leków zobojętniających treści pokarmowe. Choroba refluksowa rozwija się, gdy dochodzi do zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku z powodu osłabienia skurczu zwieracza przełyku. Choroba wymaga leczenia.

Ból w klatce piersiowej podczas połykania z uczuciem przeszkody

Tego typu ból pojawia się najpierw przy przełykaniu potraw stałych, później także płynnych. Jego przyczyną może być zwężenie przełyku, ale też i nowotwór. Chory powinien zgłosić się do lekarza.

Występowanie bólu w klatce piersiowej może mieć związek z narządami położonymi w górnej części jamy brzusznej: pęcherzykiem żółciowym, żołądkiem, trzustką. W napadzie kolki żółciowej bóle promieniują do pleców, zwłaszcza do prawej łopatki i bywają mylone z bólami sercowymi. Wrzód żołądka również wywołuje bóle promieniujące do pleców. Badaniami diagnostycznymi, które ustalą pochodzenie tych dolegliwości są m.in. USG jamy brzusznej, gastroskopia, RTG klatki piersiowej.

Bóle silne, ostre, niezależne od oddychania

Mogą świadczyć o chorobie nowotworowej płuc. Należy zgłosić się do lekarza, wykonać RTG klatki piersiowej.

Bóle ostre, kłujące wzmagające się w czasie ruchów lub oddychania

Tego typu bóle często są nerwobólami pojawiającymi się w chorobach rdzenia kręgowego. Ich przyczyną najczęściej jest stan zapalny nerwu.

Nasilony tępy ból pleców po obudzeniu

Zwykle jest związany ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa piersiowego. Dolegliwościom bólowym towarzyszy wtedy ograniczenie ruchomości kręgosłupa.

Kłucie pod żebrami

Tego typu ból może się pojawiać także u osób zdrowych, młodych podczas wysiłku fizycznego. Kłucie pod żebrem jest krótkotrwałe, ale ostre. Odpoczynek sprawia, że dolegliwości mijają same. Ból ten wywołany jest obkurczaniem się jelit, w których w trakcie wysiłku fizycznego zmniejsza się przepływ krwi na rzecz pracujących mięśni.

Polecane artykuły