Ból brzucha – co może oznaczać?

Bóle brzucha obok bólu głowy należą do najczęstszych dolegliwości, na jakie uskarżają się ludzie. Ich obecność nie zawsze oznacza występowanie groźnej choroby, ale też nie zawsze powinniśmy sobie tłumaczyć ich pojawienia się niestrawnością czy stresem. Poznaj różne rodzaje bólu brzucha i co się za nimi może ukrywać.

Dyskomfort, uczucie ucisku i rozlewające się bóle w nadbrzuszu

Często związane są z niestrawnością, której towarzyszą odbijania, wzdęcia brzucha i uczucie pełności po jedzeniu, mdłości, zaburzenia w oddawaniu stolca, nadmiar gazów fermentacyjnych. Najczęściej występuje po przejedzeniu się, zwłaszcza pokarmami ciężko strawnymi i tłustymi. Dolegliwości można złagodzić lekami ziołowymi (dziurawiec, mięta) lub preparatami dostępnymi w aptece bez recepty, należy poprosić farmaceutę o radę. Pomaga też dieta. W każdym przypadku długotrwałej niestrawności konieczne jest przebadanie i ustalenie jej przyczyny przez lekarza.

Jeżeli tego typu bólom towarzyszą biegunki, wymioty, gorączka mogą one świadczyć o przeziębieniu. By uporać z tymi dolegliwościami czasami wystarcza dieta, leki dostępne bez recepty, środki przeciwgorączkowe, uzupełnianie płynów. Koniecznie trzeba iść do lekarza, gdy dolegliwości nie mijają pomimo przyjęcia środków dostępnych bez recepty.

Ostre, skurczowe bóle brzucha z wymiotami i biegunką

Jeżeli towarzyszy im gorączka mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym, salmonellozie. Ich występowanie wiąże się ze zjedzeniem jakiejś potrawy. Przy zatruciu pokarmowym należy uzupełniać płyny, elektrolity. Można stosować węgiel aktywowany, pochłaniający toksyny bakteryjne i preparaty przeciwbiegunkowo dostępne bez recepty. Gdy chory czuje się osłabiony, a zastosowane preparaty bez recepty nie pomagają konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.

Przewlekłe bóle brzucha z biegunką

Mogą być objawami stanów zapalnych jelit i wielu chorób np. wrzodziejącego zapalenia jelit, choroby Leśniowskiego-Crohna, uchyłkowatości. Nie powinno się ich lekceważyć. Wymagają dokładnej diagnostyki i specjalistycznego leczenia.

Pamiętaj: ból brzucha jest jednym z najważniejszych sygnałów wskazujących na występowanie stanu zapalnego lub procesu chorobowego toczącego się w obrębie jamy brzusznej, a także narządów spoza jamy brzusznej, które z uwagi na bliskie sąsiedztwo i powiązania czynnościowe mogą dawać objawy bólowe w jamie brzusznej. Jego częste występowanie warto potraktować jako sygnał ostrzegawczy wymagający kontaktu z lekarzem i dokładnej diagnostyki.

Tępy ból w środkowej części nadbrzusza, w dołku podsercowym związany ze zjedzeniem posiłku

Często jest objawem choroby wrzodowej. Towarzyszy mu odbijanie i zgaga, pieczenie, zdarza się, że i wymioty. Ból ten występuje na czczo lub w 2 – 3 godziny po posiłku. Tego typu bóle w chorobie wrzodowej się powtarzają. Na dolegliwości pomagają leki zmniejszającą wydzielanie kwasu solnego w żołądku oraz leki alkalizujące. Najlepiej jednak udać się do lekarza, wykonać gastroskopię i poddać się leczeniu. Odkąd wykryto, że przyczyną choroby wrzodowej jest bakteria helicobacter pylori dolegliwości można wyleczyć stosując odpowiednią antybiotykoterapię.

Tego typu bóle z dominującym objawem zgagi i pieczenia w przełyku mogą pojawiać się również w przebiegu choroby refluksowej przełyku. Objawy bólowe nasilają się po spożyciu potraw tłustych, smażonych, kawie, alkoholu, ostrych przyprawach, a także po schyleniu się lub położeniu. Na dolegliwości pomagają leki zmniejszającą wydzielanie kwasu solnego w żołądku oraz leki alkalizujące. Konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.

Tępy, gniotący ból w nadbrzuszu występujący nocą lub po przebudzeniu

Bóle te określane są też mianem bólów głodowych. Występują przy wrzodach dwunastnicy. Obserwuje się okresowe nasilenie dolegliwości bólowych wiosną i jesienią. Przyjęcie posiłku łagodzi bóle na kilka godzin. Występowanie tego typu dolegliwości powinno skłonić do wizyty u lekarza, wykonania badań diagnostycznych (gastroskopia) i rozpoczęcia leczenia. Zlekceważenie może doprowadzić do groźnych powikłań.

Nagły, tępy, gniotący silny ból w okolicy prawego podżebrza

Napadowy charakter silnego bólu w tym miejscu często jest objawem kamicy żółciowej. Pojawia się zazwyczaj w nocy lub nad ranem. Dolegliwościom bólowym towarzyszą nudności i wymioty oraz wzdęcia brzucha. Ulgi nie przynosi żadna zmiana pozycji, ból jest bardzo silny. Chory powinien jak najszybciej trafić do lekarza, można wezwać pogotowie.

Z leków dostępnych bez recepty w tego rodzaju bólach stosuje się pyralginę i leki rozkurczowe. Jeżeli pacjent nie trafi do lekarza a ból kolkowy nie mija w ciągu kilku godzin, dalsze samoleczenie nie jest wskazane, chory wymaga szybkiego zbadania przez lekarza.

Nagły ból w nadbrzuszu lub w okolicy pępka schodzący do prawego dołu biodrowego

Często jest objawem ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, które zaczyna się od nieokreślonego bólu w nadbrzuszu lub okolicy pępkowej a po kilku godzinach umiejscawia się w obrębie prawego dołu biodrowego. Ból nasila się podczas ruchów i kaszlu. Chorobie towarzyszą wymioty, gorączka do 38 stop. C, przyspieszone tętno. Chory w takim stanie powinien jak najszybciej trafić do szpitala.

Nagły, silny ból w okolicy lewego podżebrza

Silne bóle w górnej części brzucha po stronie lewej z opasującym promieniowaniem do pleców mogą świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki. Ból brzucha jest uporczywy i długotrwały. Nie uśmierzają go typowe leki przeciwbólowe, dostępne w aptece bez recepty. Ból zmniejsza się, gdy chory siedząc pochyla się do przodu. Tego typu bólom towarzyszą nudności i wymioty. Ostre zapalenie trzustki wymaga leczenia szpitalnego, gdyż jest to stan zagrożenia życia.

Przewlekłe bóle w okolicy lewego podżebrza po jedzeniu

Ich przyczyną może być przewlekłe zapalenie trzustki, które jest spowodowane uszkodzeniem tego narządu. Objawom bólowym towarzyszy uczucie pełności po jedzeniu, wzdęcia brzucha, nudności i wymioty. Ból może promieniować do lewej łopatki i barku. Ulgę może przynieść pyralgina. Konieczne jest badanie przez lekarza i podjęcie leczenia.

Warto wiedzieć: bóle brzucha o zmiennej lokalizacji bywają też następstwem różnych stanów psychicznych np. stresu, depresji. W takich przypadkach towarzyszą im różne nudności, mocniejsze bicie serca, przyspieszenie oddechu, lęk lub niepokój. Stwierdzenie psychogennego charakteru wymaga wcześniejszego wykluczenia przyczyn somatycznych dolegliwości bólowych.

Tępy ból w podbrzuszu z częstym oddawaniem moczu

Najczęściej jest spowodowany zapaleniem pęcherza moczowego. Czasem w przebiegu choroby może pojawić się krwiomocz. Chory może mieć stan podgorączkowy, wzmożone parcie, częściej oddawać mocz. Ulgę może przynieść stosowanie leków dostępnych bez recepty urosept, urinal, preparaty z żurawiną. Zalecane jest przyjmowanie większej ilości płynów. Gdy brak jest poprawy należy skontaktować się z lekarzem w celu wykonania badań laboratoryjnych moczu i rozpoczęcie leczenia.

Ostry, silny ból w okolicy lędźwiowej promieniujący do podbrzusza

Może być objawem kolki nerkowej związanej z przesuwaniem się złogu z nerki przez moczowód do pęcherza moczowego. Towarzyszy mu wzdęcie brzucha, czasem nudności i wymioty. W czasie ataku kolki chory często oddaje mocz w małych ilościach i czasem o zabarwieniu krwistym. Ból może trwać nawet kilka godzin i ustąpić niemal natychmiast, gdy kamień zostanie wydalony z dróg moczowych z moczem. Konieczna jest pomoc lekarza, ponieważ dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i rozkurczowe nie są skuteczne

Ostry, stały ból brzucha

Umiejscowiony może być w różnych obszarach jamy brzusznej. Rozwija się tam, gdy występuje ostry stan zapalny. Ból nasila się przy ucisku powłok brzusznych i nagłym oderwaniu ręki od skóry brzucha, podczas ruchów chorego. W miejscu bólu pojawia się tzw. obrona mięśniowa czyli wzrost napięcia mięśni powłok brzucha. Objawy te wskazują na zapalenie otrzewnej wymagające natychmiastowego leczenia.

Pulsujące bóle brzucha

Są charakterystyczne dla tętniaka aorty brzusznej. Wymagają szybkiej diagnostyki i interwencji lekarzy.

Kłucie pod żebrami

Pojawia się u osób zdrowych, zwłaszcza młodych, podczas wysiłku fizycznego. Krótki odpoczynek sprawia, że ból przechodzi samoistnie. Ból ten wywołany jest obkurczaniem się jelit, w których zmniejsza się przepływ krwi w trakcie wysiłku fizycznego na rzecz pracujących mięśni. Tego typu ból nie wymaga leczenia.

Ostre bóle kłujące, nasilające się podczas ruchów

Najczęściej są to nerwobóle, które pojawiają się w przebiegu chorób rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych i nerwów międzyżebrowych. Ich przyczyną najczęściej jest stan zapalny nerwu. Nerwoból może zostać wywołany przez gwałtowny ruch tułowia lub niewielki uraz. W miejscu nerwobólu skóra jest bolesna przy dotyku. W tego typu bólach pomagają dostępne bez recepty paracetamol, ibuprofen albo naproksen.

Ważne: bólem brzucha mogą manifestować się choroby narządów znajdujących się poza jamą brzuszną, przede wszystkim serca, m.in. takie jak niewydolność wieńcowa, zawał dolnej ściany serca, zapalenie opłucnej, zapalenie przełyku.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *