Atopowe zapalenie skóry – objawy, przyczyny, leczenie

Spis treści

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) zostało uznane za chorobę cywilizacyjną. Jeszcze na początku XX wieku cierpiało na nią 1% światowej populacji, zaś dzisiaj liczba osób borykających się z przykrymi dolegliwościami tej choroby jest nawet trzykrotnie większa. Co to jest atopowe zapalenie skóry, gdzie szukać przyczyn powstawania tej choroby, jakie są jej objawy i możliwości skutecznego leczenia? Kompendium wiedzy w tym zakresie znajdziesz w poniższym tekście.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe Zapalenie Skóry, czyli egzema, to przewlekła choroba skóry o podłożu genetycznych. Najczęściej diagnozowana jest u dzieci, wylicza się, że nawet 8% najmłodszych pacjentów dermatologicznych zmaga się z AZS.

Dla egzemy typowe są stany tzw. wyciszenia oraz zaostrzenia choroby, objawy można skutecznie łagodzić i zaleczyć, natomiast AZS nie udaje się bezpowrotnie wyleczyć.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Nawracające stany zapalne i zmiany skórne, to najczęściej występujące objawy Atopowego Zapalenia Skóry. Pacjent boryka się z jej suchością, zaczerwienieniem oraz silnym świądem. Swędzenie skóry wywołuje konieczność drapania, a ta czynność przyczynia się do uszkodzenia naskórka, przez co zmiany stają się jeszcze bardziej zaawansowane.

Co ważne, objawy AZS pojawiają się z reguły wieczorem oraz w nocy, przez co zakłócają komfortowy sen. Oczywiście, przebieg choroby u każdego pacjenta może być indywidualny, o różnym nasileniu, a same zmiany skórne mogą pojawiać się na innych częściach ciała. Z reguły występują na zgięciach rąk i kończyn dolnych, na dłoniach między palcami, pod pachami czy za uszami. Zmiany atopowe mogą występować również na twarzy, szczególnie na policzkach, a także na skórze głowy.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Bezpośrednią przyczyną Atopowego Zapalenia Skóry jest niekompletny płaszcz hydrolipidowy naskórka, przez który przedostają się alergeny i inne czynniki powodujące zmiany skórne i podrażnienie skóry. Na taką dysfunkcję układu immunologicznego wpływ mogą mieć:

  • czynniki genetyczne. Uznaje się, że ryzyko wystąpienia AZS u osób, których przynajmniej jeden członek rodziny boryka się z tą chorobą, wzrasta o nawet 40%,
  • czynniki środowiskowe oraz nadmierna higiena, która nie pozwala nabyć właściwej odporności i upośledza prawidłowy rozwój układu immunologicznego,
  • alergeny, w tym substancji drażniących skórę, jak konserwanty czy roztocza i kurz, jak również alergeny pokarmowe.

Mówi się, że egzema występuje częściej u osób, które zmagają się z nadmierną potliwością, niekorzystnie działają również wysokie temperatury. Z badań wynika również, że z Atopowym Zapaleniem Skóry częściej borykają się osoby, które nie radzą sobie z emocjami i są narażone na silny stres.

Atopowe zapalenie skóry – sposoby leczenia

Leczenie AZS zawsze powinno być dobrane indywidualnie, uwzględniając przyczynę występowania choroby, jej nasilenie, ale również wiek i ogólny stan zdrowia pacjenta.

Kuracja powinna być realizowana poprzez wyeliminowanie czynników drażniących skórę, leczenie przebiega najczęściej przy zastosowaniu środków doraźnych, które łagodzą zmiany skórne, ale również od wewnątrz.

Zaleca się suplementację kwasów omega-3 oraz omega-6, ponieważ to one mają niebagatelny wpływ na budowę warstwy lipidowej, ochronnej naskórka.

Leczenie objawowe polega na miejscowym stosowaniu leków natłuszczających, przeciwuczuleniowych, antyhistaminowych i kortykosteroidów w postaci kremów i maści. Leczenie doustne steroidami zalecane jest najczęściej w ciężkich przebiegach AZS i dotyczy głównie osób dorosłych.

W ramach nowoczesnych metod leczenia Atopowego Zapalenia Skóry coraz częściej wykorzystuje się fototerapię, czyli naświetlanie promieniami UVA i UVB).

Pielęgnacje skóry i łagodzenie objawów AZS

W łagodzeniu objawów AZS świetne rezultaty zauważa się poprzez wykorzystanie środków natłuszczających skórę. Ważne jest również stosowanie działań profilaktycznych, oto niektóre z nich. Pacjentom z egzemą zaleca się:

  • noszenie ubrań z ekologicznej bawełny organicznej o właściwościach antyalergicznych,
  • kąpiele z zastosowaniem emolientów,
  • kąpiele krótkie, maksymalnie do 10 minut. Temperatura wody nie powinna przekraczać 34 stopni Celsjusza,
  • napary z wyciągiem z szałwii lekarskiej,
  • eliminowanie środków pielęgnacyjnych i kosmetycznych ze sztucznym składem, konserwantami, aromatami, barwnikami, „zapychaczami”.

Dobranie odpowiedniej kuracji i stosowanie właściwej profilaktyki prozdrowotnej pozwala „uśpić” AZS na długi czas albo znacznie złagodzić jej najbardziej uporczywe objawy.

redakcja

redakcja