Atopowe zapalenie skóry głowy – przyczyny, objawy i leczenie

Spis treści

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna, w której zmiany skórne są efektem nieprawidłowej i nadmiernej reakcji organizmu na niewielkie dawki antygenu, potencjalnie nieszkodliwe dla osoby zdrowiej. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy, a także, w jaki sposób leczyć atopowe zapalenie skóry głowy.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry głowy

AZS jest chorobą wieloczynnikową, której przyczyny do dziś nie zostały do końca poznane. Uważa się, że choroba jest wynikiem zależności pomiędzy czynnikami genetycznymi, środowiskowymi i immunologicznymi. Genetyczne podłoże choroby potwierdza wysokie ryzyko obecności zmian skórnych u dzieci, których rodzice są chorzy na AZS. W patogenezie AZS kluczowe wydaje się uszkodzenie właściwości ochronnych skóry m.in. zaburzenia w budowie filagryny, czyli białka odpowiedzialnego za tworzenie bariery naskórkowej.

Objawy atopowego zapalenia skóry głowy

AZS to choroba przewlekła charakteryzująca się okresami zaostrzeń i remisji. Najczęściej dotyka ona dzieci. Zmiany w postaci zaczerwienienia, grudek, pęcherzyków i nadmiernej suchości skóry mogą lokalizować się na całym ciele. Towarzyszy im uporczywy świąd, a często pojawiają się również objawy alergiczne z innych układów: katar sienny, astma i zapalenie spojówek.

Obraz atopowego zapalenia skóry zmienia się w zależności od wieku. U małych dzieci zmiany lokalizują się na skórze twarzy, u starszych w okolicy nadgarstków łokci i kolan. W przypadku dorosłych lokalizacja może obejmować całe ciało, także skórę głowy. Zmiany tam zlokalizowane bardzo uciążliwe z uwagi na brak możliwości zastosowania standardowej rutyny pielęgnacyjnej i nawilżająco-łagodzących kremów zalecanych przy AZS. Choroba negatywnie wpływa na kondycję włosów poprzez osłabianie odżywienie cebulek. AZS może przypominać łojotokowe zapalenie skóry oraz łuszczycę. Wszystkie wymienione jednostki chorobowe mają przewlekły i nawrotowy charakter, dlatego w przypadku zmian zlokalizowanych w obrębie skóry głowy konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem.

Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy

Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy opiera się na odpowiedniej pielęgnacji, bazującej na kosmetykach nawilżających i wzmacniających barierę ochronną skóry, takich jak np. krem na atopowe zapalenie skóry Bepanthen Sensiderm Krem. Należy zrezygnować ze stosowania agresywnych środków myjących z dodatkiem barwników oraz substancji zapachowych. Temperatura wody powinna być niższa niż 37°C. Unikamy szamponów na bazie alkoholu i SLS-ów, nie farbujemy włosów, nie używamy lakierów oraz żeli. Jeśli łagodna pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych efektów, lekarz może zalecić wspomagające leczenie farmakologiczne: glikokortykosteroidy, leki immunomodulujące i szampony ze środkiem przeciwgrzybiczym.

redakcja

redakcja

Polecane