Wybielanie zębów – poznaj najpopularniejsze metody!

Spis treści

Przebarwienia na zębach wywoływane są najczęściej przez nasze nawyki. Kawa, soki, kolorowe napoje gazowane, czekolada, papierosy, wino – wszystko to może powodować plamy na uzębieniu. Czasem ciemniejszy kolor zębów ma też podłoże genetyczne. Osoby, które chcą rozjaśnić zęby, często zastanawiają się nad tym, gdzie wykonać wybielanie. Dentyści informują, że profesjonalne wybielanie zębów powinno być przeprowadzane w gabinecie dentystycznym. Warto jednak najpierw się dowiedzieć, na czym polega zabieg i dla kogo jest wskazany.

Przyczyny przebarwień zębów

Kolor zębów uwarunkowany jest kilkoma czynnikami. Wpływa na niego między innymi grubość szkliwa – im cieńsze, tym zęby są bardziej żółte. Często jednak zęby ulegają przebarwieniom, na które wpływają czynniki zewnętrzne. Wśród przyczyn przebarwiania zębów wyróżniamy:

  • nieodpowiednią higienę jamy ustnej,
  • nagromadzenie kamienia nazębnego i osadu,
  • próchnicę,
  • palenie papierosów,
  • nieodpowiednią dietę – spożywanie produktów, barwiących szkliwo, takich jak: kawa, herbata, czerwone wino, niektóre owoce,
  • zażywanie niektórych leków,
  • choroby i schorzenia, np. choroby tarczycy, porfiria, hiperbilirubinemia, fluoroza.

Wybielanie zębów w gabinecie – opis procedury

Wybielanie zębów należy do popularniejszych zabiegów stomatologicznych i polega na usunięciu przebarwień oraz rozjaśnieniu barwy zębów o kilka tonów. Sam zabieg podzielony jest na kilka kroków, które stomatolog przeprowadza stopniowo.

Wywiad

Zanim specjalista przejdzie do wybielania, musi upewnić się, że jama ustna pacjenta jest zdrowa. Dlatego na początku przeprowadza odpowiednie badanie oraz wywiad, które mają wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wykonania procedury.

Do przeciwwskazań wybielania zębów zaliczamy między innymi:

  • próchnicę,
  • paradontozę,
  • choroby przyzębia,
  • nadwrażliwość zębów;
  • odsłonięte korzenie zębowe,
  • ciążę i karmienie piersią,
  • alergię na środki zawarte w produktach wybielających,
  • stany zapalne w jamie ustnej,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • zabiegi chirurgiczne, jeżeli były wykonywane niedawno,
  • noszenie aparatu ortodontycznego,
  • osłabienie odporności organizmu.

To właśnie między innymi dlatego, że konieczne jest przeprowadzenie badania jamy ustnej przed zabiegiem, zaleca się, aby wybielanie było wykonywane przez stomatologa, który będzie umiał określić stan pacjenta i wykryć ewentualne przeciwwskazania.

Higienizacja

Przed rozpoczęciem samego procesu wybielania, higienista stomatologiczny wykonuje higienizację, czyli skaling oraz piaskowanie zębów. Zabiegi te mają na celu usunięcie kamienia oraz osadu nazębnego, które stanowią element uniemożliwiający równomierne rozjaśnienie zębów. Higienizacja wykonywana jest najczęściej na kilka dni przed planowanym wybielaniem.

Zabieg

Istnieje kilka sposobów wybielania zębów, które może wdrożyć stomatolog. Wyróżniamy dwa rodzaje metod wykonania zabiegu domową (nakładkową) oraz gabinetową.

Porównanie metod wybielania dostępnych w gabinetach

W gabinecie stomatologicznym wykonywane są głównie dwie metody wybielania zębów.

Metoda Beyond

Jest to wybielanie zębów z użyciem systemu Beyond. Metoda ta zaliczana jest do najpopularniejszych i najchętniej stosowanych przez dentystów na całym świecie. Zabieg pozwala na uzyskanie średniego rozjaśnienia koloru nawet do 8 odcieni. Procedura polega na założeniu na zęby specjalnego żelu wybielającego, który zostaje aktywowany przy pomocy zimnego światła, emitowanego przez lampę Beyond. Kuracja pozwala na usunięcie przebarwień nie tylko na zewnątrz zębów, ale też we wnętrzu zębiny. Jest to jednorazowy, całkowicie bezpieczny zabieg, którego przeprowadzenie trwa ok. 1 godzinę.

Metoda Prevdent

Prevdent to nowoczesny system wybielający, który nie tylko rozjaśnia zęby, ale jednocześnie wzmacnia szkliwo. Zabieg polega na nałożeniu na powierzchnię zębów specjalnej pianki, której działanie wspomagane jest poprzez światło  lampy. W metodzie Prevdent wykorzystywany jest nano-hydroksyapatyt, stanowiący jeden z głównych składników szkliwa, co sprawia, że podczas zabiegu dochodzi do mineralizacji powierzchni zębów oraz redukcji ich nadwrażliwości.

Jak utrzymać efekty wybielania zębów?

Efekt wybielania zębów może być inny u każdego pacjenta, gdyż jest uzależniony między innymi od grubości szkliwa i naturalnej barwy zębów. Rozjaśnienie może utrzymywać się nawet do 3 lat, jednak czas ten jest uwarunkowany metodą, jaką wykonane było rozjaśnianie oraz indywidualną higieną jamy ustnej po zabiegu. Chcąc utrzymać efekt wybielania jak najdłużej, należy stosować się do zaleceń stomatologa, który zarekomenduje odpowiednie pasty do mycia zębów, jak również zaleci, których produktów spożywczych unikać, aby zredukować ryzyko powstania przebarwień.

redakcja

redakcja