Typy skóry a związane z nimi problemy

Spis treści

Skóra jest największym narządem naszego organizmu. Izoluje wnętrze ciała od środowiska zewnętrznego, uniemożliwiając tym samym wnikanie do naszego organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych. Ważnymi funkcjami skóry są również: ograniczenie utraty wody, uczestnictwo w termoregulacji, a także ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Wiele z tych funkcji jest spełnionych dzięki obecności przydatków skórnych, tj. włosów, gruczołów potowych czy gruczołów łojowych. W związku z dużym narażeniem na czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne, skóra wymaga szczególnej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji.

Możemy wyróżnić cztery typy skóry

W związku z obecnością w skórze gruczołów łojowych, ich ilością oraz aktywnością w procesie tworzenia łoju, możemy wyróżnić: skórę normalną, cechującą się zrównoważonym wydzielaniem łoju, suchą, ze zmniejszonym łojotokiem, i tłustą, ze zwiększonym. Istnieje jeszcze czwarty rodzaj – mieszany. Występują w nim obszary suchej i tłustej cery.

Problemy skóry suchej i tłustej

Skóra sucha charakteryzuje się szczególną wrażliwością. Jest ona szorstka i często obfituje w czerwone przebarwienia. Istotnym czynnikiem, wywołującym te zmiany, jest promieniowanie UV. W związku ze zmniejszoną odpornością na czynniki fizyczne dochodzi do szybszego starzenia się skóry, a także nierzadko do rozwinięcia łupieżu lub uporczywego świądu. Skóra tłusta natomiast odznacza się charakterystycznym połyskiem, związanym z dużą ilością łoju na jej powierzchni, dzięki czemu jest podatna na powstawanie zaskórników oraz trądziku.

Odpowiednia pielęgnacja kluczem do prawidłowego wyglądu i funkcji skóry

W pielęgnacji wszystkich typów skóry twarzy powinniśmy unikać stosowania mydła, w miejsce którego wprowadzamy kosmetyki przeznaczone do danej cery. Kosmetyki dedykowane dla cery tłustej umożliwiają przywrócenie prawidłowego pH skóry, a także pomagają w usuwaniu wydzielonego łoju. Wskazanym zabiegiem pielęgnacyjnym jest tu również stosowanie peelingów, przyczyniających się do usunięcia zrogowaciałego naskórka. Działaniem pomagającym w usunięciu zrogowaciałych komórek odznacza się również kwas azelainowy. Substancję tę posiadają maści na trądzik, które przy okazji odpowiadają za zmniejszenie ilości kwasów tłuszczowych na powierzchni skóry oraz odznaczają się działaniem przeciwbakteryjnym. Pamiętajmy, aby takich produktów używać wówczas, gdy na naszej skórze pojawią się zaskórniki i inne zmiany trądzikowe. Jeżeli chodzi o skórę suchą, to preparaty dla niej przeznaczone powinny pomóc w jej optymalnym nawilżeniu.

Nasza skóra zmienia się wraz z wiekiem

Ze wszystkich wymienionych najbardziej pożądanym i najmniej problemowym jest typ normalny. Niestety, jest on charakterystyczny jedynie dla dzieci. Zmienia się on wraz z wahaniem hormonalnym, które obfituje podczas okresu dojrzewania, kiedy to gruczoły łojowe są intensywniej stymulowane do produkcji wydzieliny. Predysponuje to do powstania cery trądzikowej. Z kolei w wieku 30-40 lat skóra zazwyczaj staje się sucha. Jest to skutkiem zmniejszonej aktywności gruczołów potowych i łojowych oraz mniejszą zdolnością regeneracyjną.

Picture of Katarzyna

Katarzyna

Katarzyna to nasza ekspertka od urody, która szczególnie interesuje się kosmetykami naturalnymi oraz minimalistycznym podejściem do pielęgnacji. W swoich artykułach dzieli się wiedzą, inspirując do świadomego i zrównoważonego podejścia do urody.