Cera to wizytówka dbałości o nasz wygląd. Dobrze pielęgnowana wygląda lepiej i świeżo, a także zyskuje odporność na czynniki zewnętrzne. Podstawową pielęgnacji są kremy, które odżywią, ujędrnią, nawilżają naszą skórę, walczą z rozszerzonymi naczynkami czy zaskórniakami, ale źle dobrane mogą uczynić wiele szkody. Podpowiadamy więc, jak w bogatej ofercie drogerii i aptek znaleźć właściwy i skuteczny produkt.
Oceń wiek swojej skóry
Producenci ułatwiają nam zakup kremu określając dla jakiego wieku jest przeznaczony (30+, 40+, 50+). Chodzi nie tyle o naszą metrykę, ile o wiek naszej skóry, co nie zawsze idzie w parze. Kondycja cery zależy bowiem od stylu życia, rodzaju wykonywanej pracy, diety, stosowania używek i uwarunkowań genetycznych. Wprawdzie niewłaściwy dobór kremu pod względem wieku nie zaszkodzi naszej skórze, ale też jej nie pomoże.
Krem do cery dojrzałej powinien nie tylko nawilżyć skórę, ale też zmniejszać zmarszczki i poprawiać owal twarzy, by wydawał się jędrniejszy. Kosmetyki dla młodej buzi nie mają takich właściwości. Z kolei moda skóra z silnych preparatów przeciwzmarszczkowych czerpie jedynie te składniki, których potrzebuje, więc używanie kremów do cery dojrzałej nie zabezpieczy jej przed starzeniem się. Tymczasem badania wykazały, że jedna trzecia kobiet poniżej 25. roku życia używa kremów przeznaczonych dla pań po 40. roku życia.
Pamiętaj: nastolatki też powinny używać kremów, ale tylko tych przeznaczonych specjalnie dla nich – lekkich, nawilżająco-matujących. Od dwudziestego roku życia, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze, delikatne zmarszczki wokół oczu, można używać lekkich kremów przeciwzmarszczkowych. Wraz z wiekiem preparaty powinny być bogatsze i intensywniejsze w działaniu.
Nawilżaj i odżywiaj, w dzień i w nocy
Nawilżenie skóry to podstawa pielęgnacji. Wilgoci potrzebuje każdy rodzaj skóry, nie tylko sucha i wrażliwa, ale również tłusta i mieszana.
Kosmetyki na dzień powinny być lżejsze i powinny chronić skórę przed zanieczyszczeniami, wolnymi rodnikami i słońcem. W ich skład powinny więc wchodzić składniki nawilżające, przeciwutleniacze i filtr przeciwsłoneczny. Kremy na noc muszą być bogate w substancje odżywcze, wspomagające regenerację skóry w czasie snu.
Ważne jest także stosowanie kremu w zależności od pory roku. Latem, na dzień powinno się używać kremu nawilżającego, a na noc nawilżającego lub półtłustego. Kremy stosowane zimą powinny być gęstsze, bardziej tłuste, by mogły chronić cerę przed wiatrem, śniegiem i mrozem. Na zimowe dni najlepszy będzie półtłusty lub tłusty krem, a na noc nawilżający lub odżywczy.
Pamiętaj o skórze wokół oczu
Skóra w okolicach oczu jest cienka i delikatna, dlatego krem pod oczy nie powinien być zbyt ciężki. Jeśli odpowiednio dobrany preparat przeciwzmarszczkowy nie wywołuje podrażnień, można go stosować także w tych delikatnych miejscach. Jeśli jednak silny kosmetyk wywołuje obrzęki lub łzawienie oczu trzeba je zastąpić specjalnym preparatem do pielęgnacji skóry wokół oczu.
Zwracaj uwagę na skład kremu
Antyoksydanty
Dobry krem musi zawierać przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki odpowiadające za starzenie się skóry. Hamują powstawanie zmarszczek i wspomagają likwidacje przebarwień. Najczęściej stosowane w kremach antyoksydanty to: witaminy C i E, koenzym Q10, kwas ferulowy (od niedawna stosowany w kosmetyce), kwas liponowy oraz roślinne ekstrakty bogate w polifenole i flawonoidy z: soi, zielonej herbaty, pestek winogron, owoców cytrusowych, miłorzębu japońskiego.
Retinol
To witamina A w czystej postaci. Skuteczny składnik odmładzający – stymuluje proces odnawiania komórek. Wprawdzie organizm sam wytwarza witaminę A z beta-karotenu zawartego w pożywieniu, jednak z upływem lat oraz pod wpływem promieniowania UV proces ten słabnie. Skóra dojrzała odnawia się dużo wolniej, a jej naskórek stopniowo staje się coraz cieńszy. Retinol, poprzez rozwój komórek sprawia, że naskórek ponownie staje się grubszy. Zmarszczki wypełniają się od wewnątrz i stają się mniej widoczne.
Kwasy
Dzięki nim pozbędziemy się suchych, martwych komórek naskórka (eksfoliacja). Dzięki temu wygładzają skórę i zwiększają wchłanianie innych stosowanych składników pielęgnacyjnych. Do najlepszych eksfoliatorów należą kwasy AHA (kwas glikolowy, kwas mlekowy) i BHA (kwas salicylowy) oraz enzymy.
Lipidy
Z diety usuwane, w kosmetyce niezbędne. Tłuszcze są ważnym składnikiem kremów. Odżywiają i regenerują skórę dojrzałą. Do najważniejszych należą: ceramidy, lanolina, fosfolipidy np. lecytyna.
Kwas hialuronowy
Silnie nawilża i wzmacnia barierę ochronną naskórka. Naturalnie występuje w ludzkiej skórze. Chroni ją przed utratą wilgoci, wygładza, uelastycznia. Z wiekiem ilość tego składnika w skórze maleje, co wiąże się ze zmniejszeniem jej zdolności do wiązania wody.
Sprawdzaj ilość i „wiek” antyoksydantów
Jeśli w składzie kremu przeciwutleniacze znajdują się na początku listy, to oznacza, że zostały dodane do kremu w dużych ilościach, jeśli są na końcu, to zapewne jest ich w kremie niewiele. Im większa ich ilości tym lepiej dla nas. Skuteczne kremy zawierają stężenia witamin, np. E lub C, w granicach: 5 %, 10 %, 15 %. Ponadto substancje te muszą być stabilne i długo aktywne, muszą być umieszczone w specjalnych nośnikach, żeby nie ulegały zniszczeniom, a to kosztuje. Najtańsze kremy mogą nie spełniać tych wymagań. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że w cenę drogich kosmetyków wchodzi koszt opakowania i reklamy. Bardzo ważna jest także data produkcji – im starszy kosmetyk, tym większe ryzyko, że antyoksydanty będą działały słabiej.
Warto wiedzieć: niektóre składniki kremu szybko się ulatniają, dlatego po otwarciu słoiczka powinno się szybko zużyć jego zawartość.
Opakowanie też ma znaczenie
Najbardziej skuteczne kremy są produkowane w tubkach, bądź słoiczkach z ciemnego szkła lub plastiku. Dzięki temu produkt jest skutecznie chroniony przed dostępem tlenu i światła i dłużej zachowuje swe właściwości.
Zmieniaj krem co kilka tygodni
Nie ma takiego kremu, który dostarczyłby skórze wszystkich niezbędnych składników, dlatego warto zmienić kosmetyk raz na 1 – 2 miesiące. Można wybierać kremy różnych producentów, a po pewnym czasie ocenić, które składniki służą naszej skórze lepiej, a które gorzej.