Skóra wokół oczu jest cienka jak pergamin. Ma zaledwie 0,5 mm grubości i pozbawiona jest tłuszczowej podściółki. Dlatego narażona jest na wysuszanie, niekorzystne wpływy środowiska, procesy starzenia. Sprawdź, co robić, by jak najdłużej zachowała zdrowy i młody wygląd.
Wrażliwa skóra okolic oczu zaczyna tracić swą młodzieńczą sprężystość już około 25 roku życia. Dzieje się tak nie tylko z powodu jej delikatnej budowy, ale i na skutek pracy mięśni twarzy. Odpowiadają one z naszą mimikę i aktywnie pracują podczas każdej naszej reakcji emocjonalnej. Wraz z upływem lat procesy starzenia się skóry wokół oczu przybierają na sile. Przyspiesza je nieprawidłowa dieta, styl życia (nieprzespane noce), promieniowanie słoneczne, zmiany hormonalne.
Najintensywniej pogorszenie stanu skóry wokół oczu ujawnia się u kobiet w okresu przekwitania. Czy można ten proces zahamować? Można. Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja.
Demakijaż to podstawa
Odpowiednia pielęgnacja skóry wokół oczu od wczesnej młodości pomoże nie tylko na dłużej zachować jej młody wygląd, ale i zapobiegnie powstawaniu przebarwień i opuchlizny.
Podstawą jej pielęgnacji powinien być jest dokładny, codzienny demakijaż. Trzeba pamiętać być był on delikatny i nie powodował rozciągania skóry. Do demakijażu najlepiej stosować specjalne środki kosmetyczne przeznaczonego do tego. Koniecznie trzeba przy tym pamiętać o przestrzeganiu terminów ich ważności. Specjalne mleczka, toniki, płyny pomogą nie tylko delikatnie zmyć makijaż, ale i dostarczą delikatnej skórze odpowiednich substancji odżywczych.
Na oczyszczoną skórę wokół oczu nakładać należy codziennie kremy z odpowiednio dobranymi składnikami (witamina A, E, prowitamina B5), można też stosować specjalne okłady nasączone substancjami odżywczymi, które dodatkowo pomagają zlikwidować cienie pod oczami.
Dbając o skórę wokół oczu nie wolno zapominać o odpowiedniej ilości snu oraz ograniczenie kontaktu z promieniowaniem elektromagnetycznym (telewizor, komputer) i okularach przeciwsłonecznych z filtrem chroniącym przed szkodliwym promieniowaniem.
Specjalista na pomoc
Gdy mimo stosowania codziennej pielęgnacji, kremów pod oczy skóra nie wygląda zbyt dobrze można sięgnąć po specjalistyczne metody kosmetyczne. Zabiegi na okolice oczu pomagają poprawić wygląd delikatnej skóry wokół oczu. Na przykład za pomocą ultradźwięków kosmetyczka lub lekarz medycyny estetycznej może szybko wprowadzić w okolice oczu aktywne serum przeciwzmarszczkowe. Inne zabiegi tj. mikrodermabrazja pobudzają krążenie krwi i pobudzają produkcję kolagenu, a przy pomocy mezoterapii igłowej wprowadzić można w okolice skóry oczu prawdziwy koktajl witaminowy oraz kwas hialuronowego. Z kolei mezoterapia bezigłowa pomaga szybko dostarczyć do delikatnej skóry wokół oczu odpowiednio dobrane do potrzeb skóry składki odżywcze i przeciwzmarszczkowe. W bardzo zaawansowanych stadiach utraty jędrności przez skórę wokół oczu stosować można zabiegi wstrzykiwania tkanki tłuszczowej lub nawet chirurgiczną korektę plastyczną.
Warto wiedzieć: zmiany wokół oczu mogą świadczyć nie tylko o starzeniu się skóry, ale i chorobach. Nagła opuchlizna powiek, zaczerwienienia, sine obwódki wokół oczu bądź głębokie cienie mogą świadczyć zaburzeniach w pracy wątroby lub nerek oraz żylakach.