Pielęgnacja cery naczynkowej

Wysoka temperatura i ciepło są jednymi z największych wrogów osłabionych naczynek. Dlatego osoby z cerą naczynkową muszą latem szczególnie uważać. Ostrożność i odpowiednia pielęgnacja się opłacają. Cera naczynkowa też może bowiem wyglądać świeżo, zdrowo i pięknie. Sprawdź, jak to zrobić.

Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa. Z powodu nadmiernego rozszerzania się kruchych naczyń krwionośnych reaguje rumieniem, pieczeniem i swędzeniem, na każdy niesprzyjający jej bodziec. Najczęściej zaczerwienienia pojawiają się na policzkach, w okolicach nosa, brody. Niekiedy mogą one tworzyć sieć czerwonych, szpecących pajączków.

Dlaczego tak się dzieje? Bo mamy geny, które właśnie odpowiadają za taki rodzaj cery, uważa się też, że rozszerzaniu naczynek sprzyja nadmiar estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, stres i wiele czynników środowiskowych, których wpływ na szczęście możemy minimalizować.

Co szkodzi naczynkom?

Wrogiem osłabionych naczynek krwionośnych jest wysoka temperatura i ciepło. Dlatego osoby z cerą naczynkową powinny bardzo ostrożnie podchodzić do opalania. Leżenie godzinami na plaży z buzią wystawioną do słońca, czy regularne seanse w solarium zdecydowanie nie są dla nich. Powinny też unikać gorących kąpieli, napojów, potraw, unikać też pikantnych przekąsek. Nie dla nich jest również intensywny wysiłek fizyczny, podczas którego dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych na twarzy.

Cerze naczynkowej nie służą też nagłe zmiany temperatury, dlatego nagłe schładzanie i niskie temperatury (mróz) też jej nie służą.
Nie dla niej są również wszelkie peelingi ziarniste, które nadmiernie pobudzają krążenie krwi i rozszerzają w ten sposób naczynka, doprowadzając do podrażnienia skóry i rumienia. Nie służy jej też chlorowana woda, silnie drażniące kosmetyki, zwłaszcza zawierające w swym składzie alkohol, mentol, miętę pieprzową albo olejek eukaliptusowy. Jak więc pielęgnować cerę naczynkową?

Pielęgnacja może zdziałać cuda

Odpowiednia pielęgnacja cery naczynkowej ma za zadanie nie podrażnienie jej i wzmocnienie kruchych naczyń krwionośnych. Do oczyszczania twarzy i demakijażu najlepiej więc stosować łagodne, bezzapachowe kosmetyki, najlepiej specjalnie przygotowane do potrzeb cery naczynkowej. Dzięki zawartym w nich składnikom wzmocnimy kruche naczynka, zapobiegniemy ich pękaniu.

Stosować należy też kremy na dzień z filtrami UVA i UVB, a na noc z substancjami wzmacniającymi naczynka. Chodzi o witaminy: C, K, E, PP, B3 i CG, wyciągi z kasztanowca, arniki górskiej, miłorzębu japońskiego. Do usuwania obumarłego naskórka nie stosujemy peelingów ziarnistych, ale peeling enzymatyczny, który zamiast złuszczać naskórek, neutralizuje i rozpuszcza obumarłe komórki skóry.

W zachowaniu ładnego wyglądu cery naczynkowej pomagają kosmetyki kolorowe – odpowiednio dobrany fluid i puder, korektor zawierający zielone pigmenty, umożliwiający zakamuflowanie poszerzonych naczynek.

Specjalista może więcej

Profesjonalne zabiegi kosmetyczne dla cery naczynkowej wykonuje się wiosną lub jesienią, kiedy nie ma silnego nasłonecznienia ani mrozu. Mają one na celu wzmocnienie i obkurczenie naczynek. Gabinety kosmetyczne polecają też maseczki i ampułki z chłodzących alg.
Przy pomocy lasera można również zamknąć rozszerzone naczynka. Część laserów powoduje natychmiastowe zamknięcie naczyń pozostawiając jednak malutką bliznę. Inne wolniej zamykają naczynka, ale nie pozostawiają śladów na skórze. W tym przypadku, by osiągnąć efekt należy wziąć serię zabiegów.

Polecane artykuły