Bezpieczna opalenizna. Jak się opalać?

Spis treści

Opalona skóra w czasie lata postrzegana jest jako powód do dumy, świadczący o zdrowiu i pięknie. Części osób zależy, aby co roku móc pochwalić się opalenizną, będąc na wakacjach na plaży. W tym celu opalają się oni na słońcu lub korzystają z solarium. Należy mieć jednak świadomość, że promieniowanie słoneczne nie jest obojętne dla naszej skóry i może w niej wywoływać szereg niekorzystnych zmian. W tym artykule omówiono negatywne skutki promieniowania UV, sposoby, jakimi można się przed nim chronić oraz znaczenie samoopalaczy w uzyskiwaniu opalenizny. Zachęcamy do przeczytania dalszej części tekstu.

Negatywne skutki promieniowania UV

Zarówno światło słoneczne jak i to w solarium składa się z szeregu promieni o różnej długości fal. Wyróżnić w nich można:

  • światło widzialne,
  • światło podczerwone,
  • światło ultrafioletowe (UV).

Promieniowanie UV także dzieli się na kilka podgrup:

  • promienie UVA – wnikają przede wszystkim w głąb skóry, gdzie przyczyniają się do jej starzenia; uważane są za najgroźniejsze, mimo że nie wywołują oparzeń słonecznych,
  • promienie UVB – są odpowiedzialne za powstawanie rumienia (oparzenia słoneczne), oraz opalenizny, gdyż pobudzają melanocyty (komórki barwnikowe skóry); również wnikają w głąb naskórka,
  • promienie UVC – są zatrzymywane w atmosferze i nie docierają do powierzchni ziemi.

Promieniowanie UVA i UVB ma negatywny wpływ na skórę. Działając na jej komórki, przyczynia się do powstawania tzw. wolnych rodników, które zwiększają ryzyko powstawania groźnych mutacji genetycznych, prowadzących do rozwoju nowotworów. UVA i UVB przyczyniają się także do niszczenia kolagenu, co sprzyja przyspieszonemu fotostarzeniu skóry. Uszkadzają również funkcję barierową skóry i naczynia krwionośne, zaopatrujące skórę w krew.

Co ważne, regularne narażenie na promieniowanie słoneczne przyczynia się do przesuszania skóry oraz pogrubienia i jej rogowacenia. Promieniowanie UV ma jednak także pewne korzystne działania – pobudza wytwarzanie w skórze witaminy D. Jednak aby wytworzyła się jej odpowiednia ilość, wystarczy przebywanie około 15 minut na słońcu z odsłoniętymi przedramionami i goleniami.

Tak więc podsumowując, promieniowanie UV w zakresie UVA i UVB działa wyjątkowo niekorzystnie na skórę. Nie tylko przyspiesza jej starzenie (co powoduje wcześniejsze występowanie zmarszczek), ale zwiększa ryzyko powstawania groźnych nowotworów skóry.

Możliwości ochrony przed szkodliwym promieniowaniem

Jak już wcześniej wyjaśniono, ekspozycja na promieniowanie UV ma wszechstronnie negatywny wpływ na skórę. Dlatego tak ważne jest odpowiednie o nią dbanie i unikanie narażenia na przedłużoną ekspozycję na światło słoneczne. Należy stosować się do kilku prostych wskazówek:

  • wychodząc na słońce, należy posmarować kremem z filtrem (najlepiej SPF 50) odsłonięte części ciała,
  • należy nosić jasne, przewiewne ubrania, które dodatkowo odbijają promienie słoneczne,
  • jeżeli jest to możliwe, w upalne dni nie należy wychodzić na słońce w godzinach okołopołudniowych,
  • należy nosić nakrycie głowy,
  • powinno stosować się okulary przeciwsłoneczne,
  • nie należy korzystać z solarium.

Samoopalacz – bezpieczna opalenizna?

Pewną alternatywą dla osób, które chcą mieć piękną opaleniznę bez wystawiania się na szkodliwe działanie promieniowanie UV, jest korzystanie z samoopalaczy. Jest to kosmetyk, który ma imitować naturalną opaleniznę. Samoopalacze zawierają substancję aktywną, która nazywa się dihydroksyacetonem. Reaguję ona z aminokwasami znajdującymi się w naskórku, co powoduje przyciemnienie skóry. Jest to bezpieczny sposób na uzyskanie wyglądającej naturalnie opalenizny.

Minusem takiego rozwiązania jest dość krótkotrwały efekt – samoopalacz wnika tylko do naskórka, który co kilka dni się łuszczy i wtedy skóra traci swój kolor. Konieczne jest więc regularne powtarzanie aplikacji substancji, jeżeli chce się utrzymać efekt.

Bibliografia

  1. Mancebo SE, Wang SQ. Skin cancer: role of ultraviolet radiation in carcinogenesis. Rev Environ Health. 2014;29(3):265-73.
  2. D'Orazio J, Jarrett S, Amaro-Ortiz A. UV radiation and the skin. Int J Mol Sci. 2013 Jun 7;14(6):12222-48. 3. Moan J, Grigalavicius M, Baturaite Z et al. The relationship between UV exposure and incidence of skin cancer. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2015 ;31(1):26-35.
Picture of Katarzyna

Katarzyna

Katarzyna to nasza ekspertka od urody, która szczególnie interesuje się kosmetykami naturalnymi oraz minimalistycznym podejściem do pielęgnacji. W swoich artykułach dzieli się wiedzą, inspirując do świadomego i zrównoważonego podejścia do urody.