Skutki złej diety, czyli dlaczego warto stawiać na zdrowe żywienie?

Skutki złej diety

Wiele osób nie zastanawia się nad tym, co je i jak często. Epidemia nadwagi i otyłości na całym świecie świadczy o tym, że wielokrotnie ludzie nie skupiają się na zdrowym żywieniu. Tymczasem nieprawidłowa dieta może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Zobaczmy, jak zła dieta wpływa na organizm człowieka.

Skutki złej diety – co powoduje nieprawidłowe żywienie?

Źle dobrana dieta może rozregulować nasz metabolizm, co z kolei prowadzi do różnego rodzaju nieprzyjemności, takich jak niestrawność, bóle brzucha, zaparcia. Kiedy nasz organizm nie pracuje prawidłowo, często dochodzi także do gromadzenia się nadmiernego tłuszczu, co może doprowadzić do nadwagi i otyłości, zwłaszcza jeżeli nie panujemy nad ilością zjadanych kalorii.

Od tego się zaczyna. Już nadwaga i otyłość stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, gdyż przy nadmiernej tuszy zwiększa się ryzyko zapadnięcia na inne poważniejsze schorzenia, np. cukrzycę typu 2 czy nadciśnienie. Czym jeszcze grozi prowadzenie niezdrowego trybu życia?

Pogorszenie kondycji i wydajności

Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża kaloryczność diety może przyczynić się do pogorszenia kondycji i wydajności. Jeżeli potrzebujemy energii do działania, otrzymujemy ją z pożywienia, a to oznacza, że musimy spożywać wystarczającą ilość pożywienia, aby zaspokoiła ona nasze dzienne zapotrzebowanie. W przypadku, gdy jemy ponad miarę, będziemy czuć się ociężali, a każdy intensywniejszy ruch może spowodować uczucie przelewania w brzuchu lub zgagę.

Problemy ze snem i regeneracją organizmu

Jedzenie przed snem może sprawić, że będziemy spać niespokojnie. Takie zachowanie przyczynia się do częstych pobudek, problemów z zaśnięciem, a także nocnej zgagi, zwłaszcza gdy skusimy się na produkty tłuste lub pikantne.

Pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci

Dieta uboga w wartości odżywcze będzie widoczna na naszej cerze, włosach i paznokciach, które potrzebują witamin i minerałów do utrzymania dobrej kondycji. Jeżeli stawiać będziemy na produkty wysoko przetworzone, zapomnimy o bogatych w witaminy i składniki odżywcze owocach, warzywach czy produktach zbożowych, zauważymy osłabienie włosów i paznokci, a także pogorszenie wyglądu skóry, która może stać się szara, zmęczona i pozbawiona blasku.

Problemy z trawieniem

Nieodpowiednie łączenie potraw, zbyt duża ilość produktów tłustych oraz przejadanie się to najczęstsze przyczyny problemów z układem trawiennym. Częsta niestrawność objawia się uczuciem ciężkości w żołądku, bólem brzucha, czasem biegunkami lub zaparciami. Może wystąpić także zgaga. Jeżeli w diecie jest zbyt mało błonnika, przyczynia się to do zaburzenia motoryki jelit i spowolnienia metabolizmu.

Zdrowa, zbilansowana dieta powinna być zróżnicowana i opierać się na odpowiedniej dawce wartości odżywczych. Dobre jedzenie pomoże nam ustrzec się przed wieloma schorzeniami, a jednocześnie umożliwi zachowanie dobrej kondycji oraz uniknięcie problemów trawiennych.

Polecane artykuły