Jak zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania? Sprawdź!

Spis treści

Zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki powinny być stałym elementem życia zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niestety często trudno jest przekonać dzieci do tego, aby próbowały nowych smaków i wybierały produkty, które zaliczane są do prozdrowotnych. Nawyki żywieniowe, które zostaną zakorzenione w dzieciństwie, mogą mieć wpływ na całe dorosłe życie i przede wszystkim na zdrowie. Co zrobić, aby zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania? Poznaj kilka sprawdzonych trików!

Dzieci naśladują rodziców – dawaj dobry przykład

Nie da się zaprzeczyć, że dzieci bardzo często próbują naśladować swoich rodziców. To właśnie oni są wzorem w wielu kwestiach. Oczywiście nie można popadać w skrajności – nikt nie jest idealny. Jednak jako rodzic musisz mieć świadomość, że Twoje dziecko dopiero poznaje otaczający świat, a Ty możesz być jego przewodnikiem, także w kwestii żywienia.

Postaraj się nie tylko wymagać od malucha, aby próbowało różnych warzyw, owoców i innych produktów, ale także pokazuj mu, że cała rodzina je podobne posiłki. Dziecko nie powinno czuć się odosobnione. Wspólne posiłki z całą rodziną zdecydowanie mogą zachęcić najmłodszych do wejścia w świat różnych smaków, aromatów i konsystencji potraw. Razem wyruszcie w tę wspaniałą kulinarną podróż.

Pozwól maluchowi poznawać różnorodne produkty

Z pewnością zgodzisz się z tym, że rozszerzanie diety malucha to bardzo ważny etap zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Pozwól dziecku na próbowanie różnych smaków, poznawanie konsystencji i zapachów. Jednak nie zmuszaj malucha do jedzenia. To przyniesie odwrotny efekt. Zamiast zmuszania, po prostu co jakiś czas ponownie daj dziecku do spróbowania produkty, za którymi nie przepada. Może się okazać, że za którymś razem zmieni zdanie.

Wybierz się z dzieckiem na wspólne zakupy

Wspólne zakupy i możliwość podejmowania pewnych drobnych wyborów, mogą być dla dziecka czynnikiem, który sprawi, że stanie się bardziej otwarte na poznawanie różnych produktów i smaków. Pozwól maluchowi decydować, które produkty wylądują w zakupowym koszyku lub jaki posiłek przygotujecie wspólnie na kolacje. Oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie, ale takie przywileje z pewnością obudzą w małym odkrywcy ekscytację i wzmocnią jego pewność siebie.

Przygotuj posiłek razem z dzieckiem

Gotowanie razem z dzieckiem może być nieco chaotyczne, jednak zdecydowanie warto skorzystać z takiej możliwości i dać dziecku szansę na poznanie poszczególnych składników. Maluch może dotknąć, powąchać i po prostu poznać różne produkty, z których powstanie pełnowartościowy posiłek. To również świetna okazja na to, aby spędzić trochę czasu z dzieckiem i porozmawiać o tym, dlaczego warto jeść warzywa i wiele innych produktów. Zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki są niezbędne, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Nauczenie dziecka jedzenia pełnowartościowych posiłków może być sporym wyzwaniem. Jednak jeśli po prostu będziesz dla dziecka wzorem – możesz mieć pewność, że w końcu zacznie Cię naśladować, także w kwestii jedzenia.

redakcja

redakcja