Co podawać dziecku do picia, kiedy jest gorąco?

Nawadnianie dzieci

Nawadnianie dzieci to bardzo ważny temat, który jest poruszany już od pierwszych dni życia maleństwa. Gdy w domu masz ruchliwego przedszkolaka lub potrzebującego sporo energii ucznia, zastanawiasz się nad jego prawidłową dietą. W zbilansowanym jadłospisie bardzo ważną rolę pełnią napoje, na czele z wodą. Ale na różnych etapach rozwoju Twoja pociecha może się domagać również innych, bardziej kolorowych propozycji. Co możesz mu zaserwować?

Jak najmniej cukru

Na pewno zrezygnuj z produktów, które w składzie zawierają cukier. Choć prezentują się atrakcyjnie, są powszechnie dostępne i dedykowane dla dzieci, niekoniecznie są dla nich zdrowe.

Znacznie lepszym wyborem, obok wody, będą zdrowe napoje owocowe typu smoothie. Nie tylko gaszą pragnienie, ale też zaspokajają mały głód. Bio Piciu Czerwone w swoim składzie ma nie tylko owoce, ale też kaszki, co czyni je maksymalnie wartościowymi.

Woda to podstawa

Woda u dzieci stanowi aż 70% ich ogólnej masy ciała. Oznacza to, że maluchy potrzebują wody do prawidłowego rozwoju – woda pomaga w trawieniu, usuwaniu toksyn z organizmu, a nawet chroni mózg i narządy wewnętrzne. Odwodnienie, szczególnie u najmłodszych, może nastąpić szybko i mieć przykre konsekwencje. Dlatego aby do niego nie dopuścić, pamiętaj o proponowaniu dziecku wody. Najszybciej gasi ona pragnienie, jest zdrowa i pozbawiona zbędnych substancji.

Warto mieć wodę zawsze przy sobie. Gdy idziesz z dzieckiem na spacer lub jedziesz na wycieczkę, przygotuj bidon z rurką, kubek niekapek lub inne naczynie, w którym podasz spragnionemu maluchowi napój. Trzeba też pamiętać o stawianiu kubka z napojem przy dziecku podczas każdego posiłku. Częste popijanie pozwala na łatwiejsze przełykanie np. suchych kawałków.

Zdrowy sok jako przekąska

Zdrowe soki bez dodatku cukru to świetny pomysł na przekąskę dla starszych dzieci. Dlaczego? Głównie dlatego, że w swoim składzie zawierają owoce, czasem też warzywa, a nawet kaszki. Tego typu smoothies mogą skutecznie gasić pragnienie, a przy tym dostarczają sporo energii. Ułatwiają włączanie do jadłospisu rodziny wartościowych produktów spożywczych – wiele źródeł podaje, że warzywa i owoce trzeba jeść przynajmniej 5 razy dziennie. Czasem się to nie udaje, lecz dzięki podręcznej buteleczce pysznego soku bez sztucznych dodatków, ulepszaczy i konserwantów jedna zdrowa porcja jest gwarantowana.

Herbata, kakao i inne ciepłe napoje

Zrezygnuj z podawania dziecku herbaty, którą piją dorośli domownicy. Zawiera ona teinę, która działa pobudzająco i często jest mocno słodzona. Lepszym wyborem będą naturalne napary, np. herbatki owocowe z suszu owocowego czy herbata rooibos. Jeżeli chodzi o kakao, to unikaj napojów ekspresowych z dużą zawartością cukru. Kakao w gorzkiej wersji też może być smaczne, gdy posłodzisz je syropem z daktyli i zmieszasz z mlekiem. Dobrym pomysłem jest też sięgnięcie po karob.

W zdrowej i zbilansowanej diecie dziecka pierwsze miejsce wśród napojów zajmuje woda. Skutecznie gasi pragnienie, jest w pełni naturalna, dba o optymalne nawilżenie organizmu. Soczki Helpa są wartościowym dodatkiem, pełnią rolę smacznej i energetyzującej przekąski, dzięki obecności owoców i kaszki.

Polecane artykuły