Poród w wodzie staje się coraz popularniejszy na polskich salach porodowych. Ma on zapewnić matkom bardziej intymną atmosferę, a jednocześnie być dla kobiety krótszy, łatwiejszy i mniej stresujący. Czy jednak jest to rozwiązanie dla każdego? Jak wygląda poród w wodzie i kto powinien się na niego zdecydować?
Nowe podejście do porodu
Poród w wodzie to nowe podejście do rodzenia dziecka, stanowiące rodzaj porodu naturalnego. Po raz w pierwszy w Polsce, takie rozwiązanie zastosowano w Łodzi w Klinice Perinatologii w 1996 roku. Od tego czasu rodzenie w wodzie staje się coraz bardziej popularne. Wiele kobiet w ciąży chętnych jest na wypróbowanie tej metody, ponieważ uważają ją za bardziej intuicyjny i naturalny sposób sprowadzenia dziecka na świat. Co więcej, według kobiet, które urodziły w ten sposób, poród w wodzie jest mniej bolesny i trwa krócej, głównie ze względu na szybsze skracanie się i otwieranie szyjki macicy w środowisku wodnym.
Panie, ceniące sobie przede wszystkim komfort i stawiające na większą intymność oraz mniej dolegliwości bólowych, często decydują się na poród w wodzie, choć nie każdy szpital dysponuje odpowiednim sprzętem do jego przeprowadzenia.
Jak wygląda poród w wodzie?
Do porodu w wodzie potrzebna jest specjalna wanna, wyposażona w uchwyty i podpory na nogi, mające zapewnić ciężarnej jak największy komfort. Standardem jest natomiast temperatura wody, która powinna wynosić nie więcej niż 37 stopni Celsjusza. Wanna powinna być wyściełana antybakteryjnym materiałem, a z rodzącą przez cały czas musi przebywać opiekun, kontrolujący jej stan.
Ciężarna wchodzi do wanny kiedy rozwarcie szyjki macicy wynosi ok. 5 cm. Nie zaleca się tego wcześniej, aby nie doszło do zahamowania akcji porodowej. Wanna wypełniania jest zazwyczaj wodą lub roztworem soli fizjologicznej do głębokości ok. 55-60 cm. Kobieta może wchodzić i wychodzić z wanny kilkukrotnie, a jedna kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. Po każdym wyjściu z wanny położna powinna wymienić wodę na świeżą. Samo przyjście na świat dziecka może odbyć się w wodzie, choć nierzadko odbywa się poza nią. Urodzenie łożyska następuje już natomiast poza wanną.
Jak przygotować się do porodu?
Decyzja o porodzie w wodzie powinna być dobrze przemyślana. Warto zapoznać się z wszystkimi plusami i minusami takiego rozwiązania. Przyszłe mamy powinny zaznajomić się z przebiegiem porodu i jego kosztem, a także zwrócić uwagę na doświadczenie personelu, który miałby pomóc w jego przeprowadzeniu.
Jakie są zalety porodu w wodzie?
Według kobiet, które zdecydowały się na poród w wodzie, niesie on ze sobą szereg korzyści, takich jak:
- zmniejszenie stresu,
- redukcję bólu,
- krótszy czas porodu,
- większa intymność,
- w porównaniu do porodu standardowego, przy porodzie w wodzie rzadziej dochodzi do nacięcia krocza,
- rzadziej podawane jest znieczulenie i środki uśmierzające ból.
Poród w wodzie może mieć zalety także dla dziecka, które nie doznaje szoku, związanego ze zmianą otoczenia, ponieważ przechodzi płynnie z jednego środowiska wodnego do drugiego. Według statystyk, dzieci rodzące się w wodzie rzadziej mają problemy z przejściem przez kanał rodny.
Przeciwwskazania do porodu w wodzie
Niestety nie każda ciężarna będzie mogła rodzić w wodzie. Wśród przeciwwskazań do porodu w wodzie wyróżniamy:
- choroby ogólnoustrojowe (także infekcje z wysoką gorączką),
- nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze,
- schorzenia układu krążenia,
- silna anemia,
- choroby dermatologiczne,
- niewydolność nerek u matki,
- łożysko przodujące,
- zakrzepica w strefie miednicy,
- krwawienie z dróg rodnych,
- zapalenie błon płodowych,
- zaburzenia, dotyczące płodu,
- zagrożenie rzucawką,
- poród przedwczesny.
Ile kosztuje poród w wodzie?
Poród w wodzie nie jest przeprowadzany w każdej placówce medycznej. Sama możliwość urodzenia dziecka w wodzie wiąże się z kosztami, związanymi z odpowiednim przeszkoleniem personelu oraz zakupem profesjonalnego sprzętu. To właśnie dlatego, nie jest to tania usługa. W zależności od standardu szpitala oraz miejscowości, w jakiej znajduje się placówka, koszt całego procesu waha się w granicach 200-500 złotych. Każda przyszła mama powinna dowiedzieć się, ile będzie kosztować rodzenie w wodzie, zanim się na nie zdecyduje.