Jakie są pierwsze objawy ciąży i kiedy występują?

Spis treści

Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety, a każda ciężarna przechodzi go zupełnie inaczej. Czy kobieca intuicja jest skuteczniejsza od ciążowego testu? Czy udaje się zauważyć te pierwsze objawy ciąży, zanim zostanie ona potwierdzona w sposób medyczny? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania o te najwcześniejsze symptomy, które mogą świadczyć o ciąży i dowiesz się, jakie badania należy wykonać, aby ją potwierdzić.

Wczesne objawy ciąży – kiedy można je dostrzec?

Zdaniem lekarzy pierwsze objawy świadczące o ciąży kobieta może zauważyć nawet 10 dni po zapłodnieniu, natomiast te mogą być jeszcze niezwykle łagodne, przez co bagatelizowane i zupełnie niezwiązane z błogosławionym stanem. Wiele zależy również od organizmu kobiety, jej gospodarki hormonalnej, stylu życia czy ogólnej kondycji i stanu zdrowia. Zwiastunem ciąży może być:

 • uczucie zmęczenia i senność,
 • brak energii,
 • obniżona koncentracja uwagi i rozkojarzenie,
 • bóle w podbrzuszu,
 • plamienie implantacyjne, często mylone z comiesięczną menstruacją.

Należy dodać, że na tak wczesnym etapie ciąży objawy nie muszą występować wcale, a jeśli się pojawiają, są praktycznie niedostrzegalne przez ciężarną.

Najczęstsze objawy ciąży

Pierwszy objaw ciąży, który kobieta zauważa, występuje z reguły 4-6 tygodni po zapłodnieniu i jest nim brak miesiączki albo plamienie implantacyjne, które może być z nią mylone. Plamienie charakteryzuje się jednak krótszym czasem występowania i znacznie mniejszą obfitością, aniżeli standardowa menstruacja. To właśnie mylnie stwierdzone zaburzenia miesiączkowania są dla kobiety bardzo często pierwszym sygnałem, który może wskazywać na ciążę.

Kolejne objawy pojawiają się mniej więcej w 9-12 tygodniu ciąży, czyli pod koniec I trymestru i są już typowe dla tego wyjątkowego stanu. Kobieta może odczuwać:

 • przewlekłe zmęczenie i senność,
 • mdłości,
 • zaburzenia odżywiania, przede wszystkim brak łaknienia i wzmożone pragnienie albo zmiana preferencji smakowych, tzw. zachcianki,
 • wrażliwość na zapachy oraz zmiana preferencji zapachowych,
 • zaburzenia spania,
 • zawroty głowy, omdlenia, które wynikają ze spadku ciśnienia krwi,
 • bóle podbrzusza,
 • bóle piersi i zmiana wyglądu piersi (stają się nabrzmiałe a brodawki wyraźnie ciemniejsze).

Występowanie i nasilenie pierwszych objawów ciąży jest kwestią indywidualną. Zdarza się, że kobieta nie odczuwa żadnych symptomów przez długi czas albo objawy są tak silne, że uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie.

Kiedy należy wykonać test ciążowy, aby był skuteczny?

Skuteczność testów ciążowych wyliczana jest na 95-99,9%, natomiast, aby wynik mógł być optymalnie wiarygodny, kobieta powinna go wykonać w odpowiednim czasie.

Uznaje się, że wiarygodny wynik niektórych testów ciążowych można uzyskać już 10 dni po zapłodnieniu, natomiast zaleca się, aby poczekać z jego wykonaniem do pierwszego dnia spodziewanej miesiączki.

Co istotne, test ciążowy nie powinien być traktowany jako badanie lekarskie i chociaż jest skuteczny, to potwierdzenie lub wykluczenie ciąży może wykonać jedynie lekarz na podstawie przeprowadzonych badań.

Jakie badania wykonać, aby potwierdzić ciążę?

Dwie kreski, które pojawiają się na teście ciążowym, dają wynik pozytywny, a więc świadczą o ciąży. Aby móc ją potwierdzić, kobieta powinna wykonać nieinwazyjne badania lekarskie.

Wczesną ciążę może potwierdzić test z krwi, który wskazuje poziom beta HCG w surowicy krwi. Ten hormon nie jest produkowany przez kobiety nieciężarne, dlatego jego zwiększone stężenie potwierdza ciążę. Co ciekawe, na podstawie wyników tego rodzaju badania udaje się nawet określić przybliżony etap wczesnej ciąży. Największe stężenie hormonu HCG przypada w okresie pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży.

Potwierdzenie lub wykluczenie ciąży może przebiegać również poprzez wykonanie badania USG. Najczęściej badanie ultrasonograficzne wykonywane jest po płytkowym teście ciążowym, który dał wynik pozytywny oraz po teście z krwi, który wskazał zwiększony poziom hormonu HCG. Potwierdzenie ciąży badaniem USG jest możliwe jeszcze przed 10 tygodniem ciąży. W trakcie całej ciąży kobieta powinna wykonać jeszcze co najmniej trzy tego rodzaju badania, aby kontrolować rozwój płodu. Na podstawie USG udaje się również ustalić prognozowany termin porodu.

redakcja

redakcja