Niemowlęta nie potrafią mówić, dlatego swoje niezadowolenie wykazują w inny sposób. Często trudno jest zrozumieć, o co chodzi maluchowi, dlaczego wciąż płacze, czy czemu występują u niego objawy, takie jak problemy z układem pokarmowym, rozdrażnienie czy wysypka. Większość rodziców stara się leczyć niepokojące symptomy objawowo. Czasem szybkie rozwiązania pomagają na chwilę. Jednak jeżeli objawy pojawiają się regularnie i pomimo leczenia ulga jest chwilowa, warto zastanowić się, czy dziecko nie cierpi z powodu stresu. Jak rozpoznać stres u niemowlaka i co robić, aby oszczędzić maluchowi nieprzyjemności z tym związanych?
Czy niemowlę się stresuje?
Jak to możliwe, że dziecko, któremu zapewnia się najwyższe standardy komfortu, może być zestresowane? Co ciekawe, czasem nadmiar gadżetów oraz opieki może doprowadzić do nerwowości u niemowlęcia. Dziecko po urodzeniu narażone jest na działanie wielu nowych bodźców z otoczenia. Do tej pory było bezpieczne w łonie mamy, a nagle zostaje zasypane całą masą doświadczeń, które mogą powodować u niego stres. To, że dziecko jest zdenerwowane, wcale nie oznacza, że rodzice źle się nim zajmują. Po prostu mały organizm musi przyzwyczaić się do tego wszystkiego, co składa się na jego nowy świat.
Jak rozpoznać, że dziecko jest zdenerwowane? Objawy stresu u niemowlaka
Małe dziecko nie powie nam, że coś mu dokucza, dlatego najczęstszym objawem jakichkolwiek dolegliwości jest płacz . Oczywiście taki symptom może oznaczać wiele rzeczy, np. kolkę, ból brzucha, głowy, ale także stres. Jak rozpoznać, czy niepokój malucha jest spowodowany właśnie przez nerwy? Mogą o tym świadczyć dodatkowe objawy, takie jak:
- nieregularny oddech (przyspieszony, wstrzymywany),
- zmiana zabarwienia skóry (rumieńce, bladość),
- wzmożone lub zmniejszone napięcie mięśniowe (dziecko może się wyginać, układać asymetrycznie),
- odwracanie głowy i zamykanie oczu,
- ulewanie,
- czkawka,
- częste ziewanie,
- wzmożona aktywność ruchowa.
Oczywiście podobne symptomy mogą mieć wiele innych przyczyn, dlatego rodzice często mylnie je interpretują. W przypadku gdy nie zostaną podjęte odpowiednie działania, mogą pojawić się problemy ze snem, niechęć do jedzenia, protesty przy ubieraniu, kąpieli czy zmianie pieluszki.
Jak ochronić niemowlę przed stresem?
Oczywiście najlepszym sposobem jest wyeliminowanie czynników stresowych. Nie zawsze jednak jest to możliwe, zwłaszcza gdy dziecko reaguje stresem na otoczenie. W takich przypadkach konieczne jest przede wszystkim zapewnienie maluchowi jak największego komfortu. Gdy ma problem z wypróżnianiem, opiekunowie zastanawiają się, co na biegunkę – Dicoflor dla dzieci będzie dobrym wyborem. Trzeba dbać o to, aby dziecko nie było głodne i żeby było mu ciepło, ale nie za gorąco. Warto zapewnić niemowlęciu dobre warunki snu, a więc nie zapalać światła w pokoju i nie wykonywać czynności, które powodują duży hałas, np. odkurzanie. Warto pamiętać o tym, aby atmosfera w domu była spokojna. Miłość i ciepło, panujące w rodzinie, z pewnością przedłożą się także na samopoczucie dziecka.