Dlaczego dziewczynki szybciej dojrzewają?

Kiedy myślimy o trudnym i burzliwym okresie dojrzewania zwykle mamy na myśli zbuntowane nastolatki. I faktycznie 20 lat temu, nie byłoby w tym pomyłki, ale dziś sprawa nie jest tak oczywista. W okres dojrzewania wkraczają już 7 latki. Lekarze jednak uspokajają, że to nie jest powód do paniki, ale radzą nie lekceważyć problemu.

Kiedy hormony dają znać o sobie

Szybciej dojrzewające dzieci są z reguły wyższe i bardziej rozwinięte od swoich rówieśników. Jeśli dziewczynkom zaczynają rosnąć piersi, pojawiają włosy pod pachami i w okolicy narządów płciowych, u chłopców zarost na twarzy i pierwsze oznaki trądziku, to znak, że gruczoły płciowe rozpoczęły produkcję hormonów płciowych, czyli rozpoczął się okres dojrzewania. U dziewcząt zwykle przypada on między dwunastym a piętnastym rokiem życia, u chłopców między trzynastym a szesnastym.

Jednak od kilkunastu lat wiek dojrzewania płciowego dziewcząt systematycznie się obniża. Potwierdzają to ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Danii i Stanów Zjednoczonych. Według Duńczyków, którzy porównywali najnowsze dane z różnych państw Europy, u wielu dziewczynek dojrzewanie rozpoczyna się już w wieku 9 lat. Natomiast wyniki amerykańskich badań wykazały, że u 15 proc. małych mieszkanek w USA piersi zaczynają rosnąć już w wieku 7 lat.

Dlaczego tak się dzieje?

Zdaniem badaczy wpływ na to mają otyłość i zła dieta, a dokładnie znajdujące się w niej substancje chemiczne, które zaburzają prawidłowy rozwój organizmu.

Ginekolodzy uważają, że przedwczesne dojrzewanie może mieć też podłoże genetyczne, albo być objawem poważnych chorób: istnienia guzów mózgu czy zmian w jajnikach.

Jednocześnie zbyt szybki rozwój płciowy dzieci zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi i innych nowotworów układu rozrodczego w dorosłym życiu. Kobiety, które zaczęły miesiączkować przed 11 rokiem życia są też bardziej narażone na choroby serca i raka piersi. Dlatego też z 7 – 8 letnią dziewczynką z objawami dojrzewania rodzic powinien się zgłosić do lekarza. Ważne jest też przestrzeganie terminów badań bilansowych, podczas których lekarz sprawdza jak przebiega rozwój dziecka.

Dziecko w ciele kobiety

Wczesne dojrzewanie płciowe może mieć także negatywny wpływ na psychikę dziecka, bowiem zwykle nie idzie ono w parze z dojrzewaniem psychicznym. Dziewczynki niepokoją się miesiączkami, swoim wyglądem i trądzikiem na twarzy. Jednocześnie mogą stawać się bardziej niezależne, chcą zachowywać się jak dorosłe, szybciej rozpoczynają życie płciowe.

Wpływ na to ma też poziom hormonów, środowisko rodzinne i rówieśnicze oraz współczesna kultura przepełniona seksem. Seks nie jest już tematem tabu, także dla dzieci, które mają dostęp do filmów, zdjęć, programów i reklam nacechowanych erotyzmem.

Dziewczynki z podstawówki nie interesują się już lalkami, ale modą i makijażem. Mają swoich chłopaków. Często szóstoklasistkę trudno odróżnić od licealistki, a nawet studentki. Nic więc dziwnego, że seksualność zaczyna rozwijać się wcześniej niż powinna, a z nią rodzą się nowe pokusy i zagrożenia. Seks, jak każdy owoc zakazany, budzi ciekawość. Nastolatki chcąc udowodnić, że są dorosłe decydują się na swój „pierwszy raz”. Coraz częściej nieświadome odpowiedzialności, zachodzą w ciążę.

Dlatego rodzice nie powinni bagatelizować żadnych oznak dojrzewania swojego dziecka, powinni poświęcać mu jak najwięcej uwagi i co najważniejsze…tłumaczyć. Wiedza zdobyta w internecie, telewizji czy u koleżanki może zaważyć na jego dalszym życiu!

Polecane artykuły